Ceļā uz jaunām osteoporozes ārstēšanas iespējām

Doctus . | 2016. gada 6. septembris

Meklējot arvien jaunas osteoporozes ārstēšanas metodes, liela interese pievērsta proteīnam sklerostīnam. Zināms, ka, kad traucētas tā funkcijas, mazinās kaulu resorbcija un pastiprinās kaula atjaunošanās process.

Sadarbojoties divām farmācijas kompānijām, veikti pirmie klīniskie pētījumi ar sklerostīnu inhibējošu antivielu; pierādīts, ka tās lietošana osteoporozes pacientiem palielina kaulu masu. Šobrīd pētījums vēl tiek turpināts vairākās Vācijas pilsētās (Vircburgā, Minhenē, Drēzdenē).

Sākotnēji izstrādātas 10 antivielas; pēc to pētīšanas šūnu kultūrā konstatēts, ka sklerostīnu neitralizējoša aktivitāte piemīt vienai no tām. Pēcāk veikta padziļināta antivielas analīze, izmantojot spektroskopiju un peptīdu sintēzes metodes un noskaidrota precīza sklerostīna antivielas piesaistīšanās vieta.

Sklerostīna fragments (zaļā krāsā) saistīts ar antivielu (smagā ķēde zilā, vieglā ķēde sarkanā krāsā)

Līdz šim bija noteikta tikai sklerostīna inhibējošās antivielas struktūra, tagad izpētīta antivielas piesaistīšanās vieta. Kā nākamo soli plāno veikt antivielas-sklerostīna kristalizāciju, lai iegūtu vēl plašāku informāciju par antivielas un sklerostīna mijiedarbību.

AVOTS: V. Boschert, et al. The sclerostin-neutralizing antibody AbD09097 recognizes an epitope adjacent to sclerostin's binding site for the Wnt co-receptor LRP6. Open Biology, 2016; 6 (8): 160120.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Osteoporozes medikamenti onkoloģiskiem pacientiem

  Rasa I. | 2015. gada 28. maijs

  Uzlabojoties vēža agrīnai diagnostikai un ārstēšanas metodēm, pieaugusi pacientu dzīvildze, bet vienlaikus palielinās arī kaulu bojājuma un lūzumu risks, tāpēc mūsdienās onkoloģisku pacientu aprūpē jāiekļauj kaulu minerālā blīvuma (KMB) zuduma un osteoporozes riska faktoru izvērtējums, kā arī savlaicīgi jāsāk KMB zuduma profilakse un osteoporozes ārstēšana ar atbilstīgiem medikamentiem. [1] Lasīt visu

 • Osteoporoze nav tikai sieviešu slimība! Jaunākais par osteoporozi vīriešiem

  Osteoporoze tradicionāli tiek uzskatīta par slimību, kas raksturīga sievietēm, bet pēdējos 20 gados secināts, ka arī vīrieši slimo ar osteoporozi un cieš no šīs slimības radītajiem sarežģījumiem. [3] Skriemeļu un neskriemeļu lūzumi vīriešiem osteoporozes rezultātā saistīti ar lielāku saslimstības un mirstības risku nekā sievietēm. Lasīt visu

 • Osteoporoze – no skrīninga līdz ārstēšanai. Literatūras apskats

  Pasaulē osteoporoze ir visbiežāk izplatītā metabolā kaulu slimība, ir aprēķināts, ka tā skar vairāk nekā 200 miljonus cilvēku visā pasaulē. 75 miljoniem cilvēku Eiropā, ASV un Japānā ir osteoporoze. Aptuveni vienai no divām sievietēm un vienam no pieciem vīriešiem pēc 50 gadu vecuma dzīves laikā iespējams ar osteoporozi saistīts lūzums. Prognozē, ka 2050. gadā gūžas lūzumu biežums pasaulē pieaugs par 240% sievietēm un par 310% vīriešiem. Tāpēc būtiski atgādināt par tādu ar osteoporozi cieši saistītu procesu kā sijājošā atlase (ko mēdz saukt par skrīningu – pēc angļu screening) un, protams, arī ārstēšanu ne tikai sievietēm, bet arī vīriešiem. Lasīt visu