Liekais svars dažādu insultu risku ietekmē atšķirīgi

Doctus . | 2016. gada 9. septembris

Jaunā pētījumā konstatēts, ka sievietēm ar lieko svaru vai aptaukošanos ir palielināts išēmiska insulta risks, bet samazināts hemorāģiska insulta risks.

Išēmiska insulta risks, kas saistīts ar asinsplūsmas mazināšanos galvas smadzenēs un ir biežākais insulta veids, ir palielināts sievietēm ar lieko svaru un aptaukošanos. Turpretī hemorāģiska insulta risks, kas saistīts ar asinsizplūdumiem galvas smadzenēs un biežāk saistīts ar letālu iznākumu, ir samazināts.

Tas gan nenozīmē, ka sievietēm ar lieko svaru hemorāģiska insulta risks ir zemāks nekā kopējā populācijā; insulta risks sievietēm ar lielāku ķermeņa masas indeksu (ĶMI) ir paaugstināts – taču hemorāģiska insulta risks nav tik augsts kā išēmiska insulta risks.

Apvienotajā Karalistē veiktajā pētījumā piedalījās 1,3 miljoni sieviešu, vidējais vecums – 57 gadi. Sievietes novēroja 12 gadus, šajā laikā 20 549 sievietēm attīstījās insults. No 344 534 sievietēm ar normālu ķermeņa masu, išēmisks insults attīstījās 0,7 % (n=2 253) sieviešu, bet hemorāģisks – 0,5 % (n=1 583) sieviešu. No 228 274 sievietēm ar lieko svaru (ĶMI > 30) išēmisks insults attīstījās 1,0 % (n=2 393) sieviešu, bet hemorāģisks – 0,4 % (n=910) sieviešu.

Izskaitļots, ka ĶMI palielināšanās par katrām nākamajām 5 vienībām palielina išēmiska insulta risku par 21 %. Hemorāģiska insulta risku ĶMI palielināšanās par katrām nākamajām 5 vienībām palielina par 12 %.

AVOTS: Mary E. Kroll, Jane Green, Valerie Beral, Cathie L.M. Sudlow, Anna Brown, Oksana Kirichek, Alison Price, TienYu Owen Yang, Gillian K. Reeves. Adiposity and ischemic and hemorrhagic stroke. Neurology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Akūts hemorāģisks insults

    Spontānas intracerebrālas hematomas raksturo augsti invaliditātes un mirstības rādītāji. Rakstā izmantots Uchino, Pary, Grotta piedāvātais akūta hemorāģiska insulta (AHI) sarežģīto klīnikas, diagnostikas un ārstēšanas pamatprincipu īss, skaidrs un saprotams izklāsts. Atspoguļotās atziņas sakrīt ar oficiālajām vadlīnijām. [26] Lasīt visu

  • Išēmisks insults

    Atbilstoši vispārējām zinātnes tendencēm, arī ar insultu saistīto problēmu risināšana nākotnē ļoti iespējams tiks realizēta molekulārā un gēnu līmenī. Šajā virzienā norit aktīvi pētījumi,  tas tiek uzskatīts par cerīgu, un tam veltīts liels publikāciju īpatsvars specializētajā literatūrā. Taču pagaidām disharmonija starp perspektīvu un realitāti ir visai asa – insulta ārstēšanas iespējas ir limitētas, bet ikdienā visaktuālākā jautājuma vietu nereti ieņem gluži triviāli pacienta aprūpes aspekti. Tāpēc šis apskats veltīts atsevišķiem praktiskiem jautājumiem. Izmantojot iespēju un nepakavējoties pie satraucošajiem skaitļiem, kas atspoguļo kardio- un cerebrovaskulāro slimību slogu mūsdienu pasaulei, gribas jo sevišķi atgādināt, ka insults pieder slimībām ar labu primārās profilakses potenciālu. Lasīt visu