Zikas vīrusa RNS nosakāms arī konjunktīvā

Doctus . | 2016. gada 22. septembris

Zinātnieki Ķīnā veikuši pētījumu, lai noteiktu, vai ir iespējams noteikt Zikas vīrusu konjunktīvas iztriepes paraugos laboratoriski apstiprinātos ar Zikas vīrusu inficētos gadījumos.

Klīniskie Zikas vīrusa simptomi visbiežāk ir viegli, pašlimitējoši izsitumi, locītavu sāpes un konjunktivīts. Vairāk par 80 % Zikas vīrusa inficēšanās gadījumu norit asimptomātiski. Nopietni acu bojājumi zīdaiņiem ar mikrocefāliju ir asociēti ar Zikas vīrusa infekciju, tomēr nav zināms, vai acu bojājumi ir mikrocefālijas vai tiešs Zikas vīrusa radīts bojājums.

Kopš 2016. gada februāra Guangdong provincē Ķīnā konstatēti 11 inficēšanās gadījumi ar Zikas vīrusu no Venecuēlas ieceļojušiem cilvēkiem. Visos gadījumos inficēšanās apstiprināta ar reālā laika reversās polimerāzes ķēdes reakcijas palīdzību. 6 no 11 gadījumiem pacientiem tika paņemti arī asins un konjunktīvas iztriepes paraugi. Serumā Zikas vīrusa RNS bija nosakāms līdz 5 dienām pēc simptomu parādīšanās, bet konjunktīvā tā RNS bija atrodams līdz 7 dienām.

Šis ir pirmais gadījums, kad Zikas vīrusa RNS izolēts no konjunktīvas; iepriekš tas konstatēts šūnu kultūrās no urīna, ejakulāta, siekalām un krūts piena. Tomēr Zikas vīrusa RNS noteikšanu konjunktīvā diagnostiskas nolūkā neiesaka, jo tur tā konstatējama īsāku laiku (< 7 dienas) nekā urīnā un siekalās (< 20 dienas).

AVOTS: Jiufeng Sun, De Wu, Haojie Zhong, Dawei Guan, Huan Zhang, Qiqi Tan, Changwen Ke. Presence of Zika Virus in Conjunctival Fluid. JAMA Ophthalmology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Kas katram jāzin par Zikas vīrusu

    Doctus . | 2016. gada 19. jūlijs

    Zikas vīruss ir Flaviviridae dzimtas vīruss, ko pārnes odi Aedes aegypti. Klīniskās manifestācijas attīstās ap 20% pacientu, tās ir pēkšņa temperatūras paaugstināšanās, makulopapulāri niezoši izsitumi, artralģijas (īpaši mazajās plaukstu un pēdu locītavās) un konjunktivīts (nepurulents). Lasīt visu