Fizisko aktivitāšu minimums pacientiem ar artrītu

Doctus . | 2017. gada 10. janvāris

Gados veciem pacientiem ar atrītu jāturpina kustēties, lai saglabātu funkcionālo neatkarību. Pētījumā atklāja, ka ieguvumi ir arī tad, ja kustās tikai trešo daļu no rekomendētā laika. 

Vadlīnijās ir norādīts, ka ieteicamas fiziskās aktivitātes vismaz 150 minūtes nedēļā, lai profilaktiski pasargātos no priekšlaicīgas nāves un smagām slimībām, tomēr tikai viens no 10 gados veciem amerikāņiem ar ceļa artrītu izpilda šo mērķi. Pētnieki vēlējās noskaidrot zemāko fizisko aktivitāšu līmeni, pie kura vēl saglabājas ieguvumi veselībai, un tās ir 45 minūtes.

Pētnieki mērīja fizisko aktivitāšu biežumu 1600 pieaugušajiem ar osteoartrītu, kuriem bija sāpes un/vai stīvums gūžās, ceļos vai pēdās.

Apmēram viena trešdaļa pētījuma dalībnieku uzlaboja savas funkcionālās spējas divu gadu laikā. Bet no tiem, kuri katru nedēļu bija fiziski aktīvi vismaz 45 minūtes nedēļā, 80 % uzlaboja savas funkcionālās spējas, salīdzinot ar tiem, kuri bija fiziski vēl mazāk aktīvāki. Šī saistība tika novērota gan sieviešu, gan vīriešu populācijā.

Pētnieki norāda, ka pat minimāla aktivitāte ir labāka par neaktivitāti. Gados veciem pacientiem ar artrītu ir reāli funkcionāli ieguvumi no minimālām fiziskām aktivitātēm – 45 minūtes nedēļā. Pētnieki arī noskaidroja, ka nav svarīgi, ka vienas fiziskās aktivitātes nodarbība ilgst 10 minūtes un ilgāk, galvenais ir sasniegt vismaz 45 aktivitāšu minūtes nedēļā.

 

AVOTS: Dorothy D. Dunlop, Jing Song, Jungwha Lee, Abigail L. Gilbert, Pamela A. Semanik, Linda Ehrlich-Jones, Christine A. Pellegrini, Daniel Pinto, Barbara Ainsworth, Rowland W. Chang. Physical activity minimum threshold predicting improved function in adults with lower limb symptoms. Arthritis Care & Research, 2016

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Osteoartrīta pārvaldība. Farmakoloģiskās ārstēšanas iespējas

    Osteoartrīts ir visbiežākā locītavu slimība, kas skar 10—12 % pieaugušo populācijas; paredz, ka nākamajās desmitgadēs izplatība pieaugs par 50 %. Slimībai raksturīga locītavas skrimšļa noārdīšanās, zemas pakāpes sinoviāls iekaisums un hipertrofiskas izmaiņas kaulos. Literatūras apskatā aplūkotas farmakoloģiskās ārstēšanas iespējas. Lasīt visu

  • Artrīta izraisītu sāpju pārvaldība

    Artrīts attiecas uz vairāk nekā 100 slimībām un stāvokļiem, kas ietekmē locītavas, apkārtējos audus un citus saistaudus. Artrīts ir galvenais invaliditātes cēlonis, piemēram, ASV. Artrīta izraisītas sāpes būtiski ietekmē pacientu dzīves kvalitāti, tāpēc jāmeklē labākās un piemērotākās iespējas, kā mazināt sāpes un pacientam dot iespēju atgriezties pie ikdienas pienākumu veikšanas, nejūtot diskomfortu. Šajā pasaules literatūras apskatā apkopoti jaunākie ieteikumi artrīta izraisītu sāpju pārvaldīšanā. Lasīt visu