Infekcijas asinsritē: biežāk sastopamās slimnīcā iegūtās infekcijas bērniem

Doctus . | 2017. gada 16. janvāris

Eiropā veiktā pētījumā aprēķināta slimnīcās iegūtu infekciju izplatība un veidi bērniem, kā arī aprakstīti riska faktori šajā populācijā. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā The Lancet Infectious Diseases. 

Pētījums tika balstīts Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) datos par 770 bērniem un pusaudžiem ar slimnīcā iegūtām infekcijām.  

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka augstākā infekciju izplatība ir bērnu intensīvās terapijas nodaļās (15,5 % - viens no sešiem bērniem) un neonatālās intensīvās terapijas nodaļās (10,7 % - viens no desmit bērniem). Visvairāk slimnīcā iegūtās infekcijas tiek konstatējas bērniem līdz 12 mēnešu vecumam (77 %).

Infekcijas asinsritē ir biežāk sastopamās infekcijas (45 %), tālāk seko apakšējo elpceļu infekcijas (22 %).  Lai gan lielākā daļa infekciju asinsritē tika konstatētas zīdaiņiem līdz 12 mēnešiem, tomēr šo infekciju proporcija vecākiem bērniem arī saglabājās. Infekcijas asinsritē zīdaiņiem un bērniem ir saistītas ar augstākiem mirstības rādītājiem un ilgstošām komplikācijām.

Autori uzsver, ka steidzami ir nepieciešama vienota Eiropas programma, kas ierobežotu un samazinātu šādu infekciju izplatīšanos, īpašu uzmanību pievēršot neonatālajiem centriem un bērnu intensīvās terapijas nodaļām.

 

AVOTS: Walter Zingg, Susan Hopkins, Angèle Gayet-Ageron, Alison Holmes, Mike Sharland, Carl Suetens. Health-care-associated infections in neonates, children, and adolescents: an analysis of paediatric data from the European Centre for Disease Prevention and Control point-prevalence survey. The Lancet Infectious Diseases, 2017.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu