Sausās acs slimība un dzīves kvalitāte
Sausās acs slimību ir grūti diagnosticēt, novēlota diagnostika pasliktina simptomus un negatīvi ietekmē pacientu dzīves kvalitāti, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā British Journal of Ophthalmology.
Sausās acs slimība rodas, jo asaru kanāli neražo pietiekami daudz šķidruma. Acis kļūst sausas, niez, apsārst un ir dedzinoša sajūta acīs.
Pētnieki uzsver, ka ir nepieciešams labāk aprakstīt simptomus, lai būtu vieglāk diagnosticēt šo slimību.
Ar interneta aptaujas palīdzību tika aptaujāti 706 pacienti ar sausās acs slimību Francijā, Vācijā, Itālijā, Spānijā un Anglijā. Visi pacienti bija virs 40 gadiem, nelietoja kontaktlēcas un lietoja mākslīgās asaras katru dienu vismaz 6 mēnešus ilgi.
Pētījuma dalībnieki atbildēja uz jautājumiem par slimības anamnēzi un diagnostiku, terapiju, kas mazina simptomus, viņu viedokli par šo slimību un tās ietekmi uz dzīves kvalitāti.
Vairāk nekā 40 % pētījuma dalībnieku slimību nediagnosticēja pirmā gada laikā, kopš simptomu sākšanās. Tikai 28 % diagnoze tika uzstādīta pirmā gada laikā.
Vairāk kā trešā daļa pacientu bija apmeklējuši vairāk kā vienu ārstu pirms tika diagnosticēta sausās acs slimība.
Trešdaļa pacientu sauso aci uzskata par slimību, savukārt divas trešdaļas domā, ka tas ir tikai diskomforts.
Par lielāko apgrūtinājumu pacienti uzskata saulesbriļļu nēsāšanu, nepieciešamību izvairīties no kondicionieriem un grūtības lasīt grāmatas, tāpat traucējot mošanās naktī simptomu dēļ.
Pacienti, kuri lieto mākslīgās asaras trīs vai vairāk reizes dienā, biežāk nekā citi pacienti uzskata, ka sausās acs slimība ietekmē viņu dzīves kvalitāti.
Pacienti, kuriem novēloti diagnosticē sausās acs slimību, biežāk sūdzas par diskomfortu un sāpēm. Tāpat novēlota diagnostika ir saistīta ar lielāku ietekmi uz dzīves kvalitāti un īpaši darba produktivitāti.
Sausās acs slimību ir grūti diagnosticēt, jo simptomi ir dažādi un bieži vien tie pārklājas ar citiem acu slimību simptomiem. Sausās acs slimību nevar pilnībā izārstēt, bet agrīna diagnostika un pārvaldība ir ļoti svarīga. Pirmais solis uz agrīnu diagnostiku ir simptomu pārzināšana. Pētnieki atzīmē, ka ārstiem ir labāk jāizprot simptomi, lai novērstu novēlotu diagnostiku.
AVOTS: British Journal of Ophthalmology, online December 21, 2016

Saistītie raksti
-
Acu slimības kontaktlēcu lietotājiem
Kontaktlēcas, kuru pirmsākumi saistāmi ar Leonardo da Vinči XVI gadsimta sākumā, mūsdienās lieto terapeitiskā un kosmētiskā nolūkā, bet visbiežāk — redzes korekcijai. Kontaktlēcas ir populārākais redzes korekcijas veids, ko šobrīd izvēlas pacienti. Lasīt visu
-
Sausās acs sindroms. Riska faktori, izmeklējumi un ārstēšana
Mūsdienās vienas no biežākajām sūdzībām acu ārstu praksē ir par sauso aci. Tās diagnostika un ārstēšana ne vienmēr ir vienkārša, jo pacienta sūdzības var būt ļoti dažādas: sausuma sajūta, acu apsārtums, smilšu sajūta, bailes no gaismas, acu asarošana. Sausās acs sindroms (SAS) ir arvien pieaugoša sabiedrības veselības problēma, kas pareizi diagnosticējama un atbilstīgi ārstējama. Lasīt visu
-
Zemāks ķermeņa masas indekss nozīmē zemāku 2.tipa cukura diabēta risku
Zemāks ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir konsekventi saistīts ar samazinātu 2. tipa cukura diabēta risku cilvēkiem ar daudzveidīgu ģimenes anamnēzi, ģenētiskajiem riska faktoriem un svaru, liecina jauns pētījums. Lasīt visu
-
Aspirīns plus tiešas darbības antikoagulanti dažiem pacientiem var nodarīt vairāk ļauna nekā laba
Aspirīna un tiešas darbības perorāla antikoagulanta (DOAC) terapijas apvienošana venozās trombembolijas (VTE) sekundārajai profilaksei vai insulta novēršanai, kas saistīta ar nevalvulāru priekškambaru mirdzēšanu (NVAF) bez skaidras norādes, bija saistīta ar paaugstinātu asiņošanas risku lielā reģistros balstītā kohortā. Lasīt visu
-
Migrēnas galvassāpes? Apsveriet aspirīna lietošanu to profilaksei un terapijai
Migrēnas galvassāpes ir trešā biežākā saslimšana pasaulē, no tām cieš katrs septītais pasaules iedzīvotājs. Migrēnas pacientiem ir arī paaugstināts insulta risks. Lasīt visu