10 medikamenti, kuru izrakstīšana ļoti jāapsver gados veciem pacientiem
Polifarmācija tiek definēta kā piecu un vairāk medikamentu lietošana ik dienu. Vienā aptaujā secināja, ka vairāk nekā 50 % sieviešu lieto piecus un vairāk medikamentus, 12 % lieto 10 un vairāk medikamentus katru dienu. Liels izaicinājums ir samazināt, lietoto medikamentu skaitu, tādejādi samazinot gan blakusparādību risku, gan medikamentu mijiedarbības.
Medscape apkopojis pierādījumus par 10 bieži izrakstītiem medikamentiem, no kuru lietošanas vajadzētu izvairīties, ja nav ļoti stingru indikāciju.
Antibiotikas pirms zobārstniecības manipulācijām
Agrāk pastāvēja ieteikumi pacientiem pirms zobārstniecības manipulācijām, izrakstīt antibiotikas, endokardīta profilaksei. Šis ieteikums jau sen vairs nav aktuāls, bet daudzi pacienti vēl arvien lieto antibiotikas pirms zobārstniecības manipulāciju veikšanas. Protams, ir manipulācijas pirms, kurām būtu jālieto antibiotikas, piemēram, pirms transplantācijas, tomēr šie ir izņēmuma gadījumi, lielākoties antibiotikas nav nepieciešamas.
Protona sūkņa inhibitori
Protona sūkņa inhibitoru (PSI) lietošana var būt saistīta ar samazinātu kalcija absorbciju (lūzumu risks), B12 un tiroīdā hormona absorbciju, akūtām un hroniskām nieru traumām un paaugstinātu Clostridium difficile infekciju risku. Ir pētījumi, kuros pierādīts, ka PSI lietotājiem ir augstāka mirstība. Nenoliedzami ir pacienti, kuriem ir nepieciešama ilgstoša PSI lietošana, piemēram, pacientiem ar atviļņa slimību, ar sklerodermiju saistīta atviļņa slimību vai gados veci pacienti, kuri ilgstoši lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Tomēr PSI bieži izraksta arī citos gadījumos, piemēram, stresa čūlas profilaksei hospitalizētiem pacientiem, bet PSI vairs nav nepieciešami pēc izrakstīšanas no stacionāra. Vēl bieži PSI izraksta pacientiem ar neskaidras etioloģijas vēdersāpēm. Šobrīd vēl nav pilnīgas skaidrības par ieguvumiem un draudiem no PSI lietošanas.
Statīni primārai profilaksei
Kopš 2013.gadā Amerikas sirds asociācija izdeva statīnu lietošanas vadlīnijas, nozīmīgi ir pieaugusi statīnu lietošana primārajā profilaksē, tomēr trūkst pierādījumu par satīnu efektivitāti primārajā profilaksē pacientiem pēc 74 gadu vecuma. Statīnu lietošana var būt saistīta ar muskuļu simptomiem un var mijiedarboties ar citiem medikamentiem, paaugstinot toksicitāti gados veciem cilvēkiem. Ir atšķirības ieguvumos primārā un sekundārā profilaksē. Cilvēkiem pēc 80 gadu vecuma risku ir vairāk nekā ieguvumu no statīnu lietošanas primārai profilaksei.
Benzodiazepīni/ “Z - medikamenti”
Benzodiazepīnu lietošana cieši korelē ar lūzumu risku. Zolpidēms ir saistīts ar palielinātu lūzumu risku. Bezmiegs ir bieži sastopams gados veciem cilvēkiem un to bieži pārvalda ar medikamentiem, bet būtu jāizvairās no benzodiazepīnu un “Z medikamentu” (zolpidēms, zaleplons un eszopiklons) lietošanas. Gados vecākiem pacientiem blaksuparādību risks ir ļoti reāls. Daudzi gados veci pacienti lieto selektīvos serotonīna atpakaļsaistes inhibitorus (SSAI) un benzodiazepīnus bezmiega ārstēšanai, ko izraisa SSAI lietošanai. Visu šo trīs klašu medikamenti – benzodiazepīni, SSAI, Z-medikamenti – paaugstina lūzumu risku gados veciem pacientiem.
Bēta blokatori
2011.gadā izdotās Amerikas sirds asociācijas vadlīnijas rekomendē bēta blokatoru lietošanu 3 gadus pēc miokarda infarkta vai pēc koronārā sindroma visiem pacientiem ar saglabātu kreisā kambara funkciju (1.klases rekomendācija, B pierādījumu līmenis). II a klases rekomendācija ieteica turpināt bēta blokatoru terapiju arī pēc šiem trim gadiem. Tomēr jaunāko pētījumu rezultāti neapstiprina, ka ilgstoša bēta blokatoru terapija būtu saistīta ar zemākiem mirstības rādītājiem. Turklāt bēta blokatori nav ļoti efektīvi hipertensijas mazināšanai gados veciem pacientiem. Atenolols ir principā neefektīvs hipertensijas negatīvo iznākumu profilaksē.
Astmas/ HOPS medikamenti
Daudziem pacientiem ar elpas trūkumu diagnosticē astmu vai HOPS, un ja simptomi nemazinās izraksta vairāk medikamentu un augstākas devas.
Nesen veiktā pētījumā pierādīja, ka trešdaļai pacientu ar astmas diagnozi ir normāli spirometrijas rezultāti un nav problēmu ar astmas medikamentu lietošanas pārtraukšanu. Arī citos pētījumos pierādīts, ka astma bieži tiek diagnosticēta nepareizi.
Antimuskarīnie līdzekļi urīna nesaturēšanai
Antimuskarīnos līdzekļus (darifenacīns, fesoterodīns, oksibutinīns, solifenacīns, tolterodīns un trospiums) bieži lieto stresa urīna nesaturēšanas ārstēšanai, bet ieguvumi no tiem ir nelieli. Šiem medikamentiem ir stipras antiholīnerģiskās īpašības un tie var izraisīt smagas blakusparādības īpaši gados vecu pacientu populācijā. Piemēram, oksibutīna lietošana mazināja urīna nesaturēšanu 114 no 1000 pacientiem, bet 63 no 1000 pacientiem pārtrauca terapiju blakusparādību dēļ.
Holīnesterāzes inhibitori Alchemiera slimības ārstēšanai
Šī ir vēl viena medikamentu klase ar ļoti nelieliem ieguvumiem, bet daudz balksuparādībām. Tikai katram 12 pacientam ir ieguvumi no donepezila terapijas, 11 pacientiem nav nekādu ieguvumu no šī medikamenta lietošanas. Biežāk izplatītās blakusparādības ir slikta dūša, samazināta apetīte, svara zudums, sinkope un urīna nesaturēšana.
Muskuļu relaksanti muguras sāpju mazināšanai
Ieguvumi no muskuļu relaksantu lietošanas subakūtu vai hronisku muguras sāpju gadījumos nav pietiekami. Šīs klases medikamentiem ir bieži sastopamas blaksuparādības un īpaši bīstami tie ir gados veciem pacientiem. Toksicitāte pieaug, ja tiek kombinēti ar alkoholu.
Uztura bagātinātāji
Daudzi pacienti lieto uztura bagātinātājus, ko var iegādāties bez receptes. Multivitamīnu lietošana ir bieži sastopama, tomēr tiem nav efekta sirds un asinssvadu slimību un vēža profilaksei.
No kalcija papildus uzņemšanas nav ieguvumu sievietēm pēc menopauzes. Pētījumā par kalciju un D vitamīna lietošanu pierādīja, ka tie nedaudz palielina kaulu blīvumu un nierakmeņu attīstības risku, bet nesamazina lūzumu risku. Kalcija papildus uzņemšana kavē tiroīdā hormona absorbciju.
Avots: Paauw DS. 11 Drugs You Should Seriously Consider Deprescribing. Medscape, September 5, 2017

Saistītie raksti
-
Polifarmācija un vājums gados veciem pacientiem
Pētījuma mērķis bija noskaidrot vai pastāv saistība starp lietoto medikamentu skaitu un vājumu gados veciem cilvēkiem. Lasīt visu
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu
-
Smēķēšana saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu un smagākas slimības gaitas risku
Smēķēšana ir saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu risku, un smēķētājiem var būt smagāka slimības gaita un biežāk ir nepieciešama hospitalizācija, liecina Thorax publicētais pētījums Lasīt visu
-
Par kādām Covid-19 blaknēm ZVA saņēmusi ziņojumus?
Līdz 12. janvārim bija vakcinēti vakcinēti 9899 cilvēki, un Zāļu valsts aģentūra saņēmusi 11 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm jeb par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto. Visbiežāk saņemtajos ziņojumos norādītās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, kā arī vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, locītavu un muskuļu sāpēm un miegainību. Lasīt visu