D vitamīna lietošana pasargā no smagām astmas lēkmēm

Doctus . | 2017. gada 5. oktobris

D vitamīna papildus lietošana standarta astmas terapijai var mazināt astmas lēkmju risku, secināts Londonā veiktā pētījumā. 

Astma skar vairāk nekā 300 miljonus cilvēku visā pasaulē un ir aprēķināts, ka astma ir cēlonis 400 000 nāves gadījumiem katru gadu. Nāves gadījumi saistībā ar astmu parasti ir akūtu simptomu pasliktināšanās jeb lēkmes dēļ, kur bieži palaidējmehānisms ir augšējo elpošanas ceļu vīruss infekcijas.

D vitamīns var pasargāt no lēkmēm, ietekmējot imūnās sistēmas atbildes reakciju uz vīruss infekciju un mazinot elpceļu iekaisumu.

Pētījumā analizēja informāciju par 955 dalībniekiem no septiņiem nejaušināta iedalījuma kontrolētiem pētījumiem, kuros analizēta D vitamīna lietošana.

Pētījumā secināja, ka D vitamīna lietošana ir saistīta ar:

  • 30 % astmas lēkmju samazinājumu, ja D vitamīnu lieto kopā ar steroīdu tabletēm vai injekcijām. Lēkmju biežums samazinās no 0,43 gadījumi uz 0,3 uz personu;
  • 50 % samazinās risks nokļūt neatliekamās medicīnas palīdzības nodaļā ar vismaz vienu astmas lēkmi vai tikt hospitalizētam – no 6 % uz 3 %.

D vitamīna lietošana ir droša papildus astmas terapijai. Netika novērots pārmērīgs kalcija līmeņa pieaugums vai nierakmeņu veidošanās; blakusparādību izplatība bija vienāda D vitamīna un placebo grupā.

Lielāks ieguvums no papildus D vitamīna lietošanas tika novērots dalībniekiem, kuriem sākotnēji bija zems D vitamīna līmenis. Šiem pacientiem astmas lēkmju biežums samazinājās par 55 %, no 0,41 gadījumi uz personu uz 0,19.

Pētnieki uzsver, ka ir nepieciešams turpināt pētījums.

AVOTS: Jolliffe DA, Greenberg L, Hooper R, et al. Vitamin D supplementation to prevent asthma exacerbations: systematic review and meta-analysis of individual participant data’. The Lancet Respiratory Medicine, 2017.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti