D vitamīna lietošana pasargā no smagām astmas lēkmēm

Doctus . | 2017. gada 5. oktobris

D vitamīna papildus lietošana standarta astmas terapijai var mazināt astmas lēkmju risku, secināts Londonā veiktā pētījumā. 

Astma skar vairāk nekā 300 miljonus cilvēku visā pasaulē un ir aprēķināts, ka astma ir cēlonis 400 000 nāves gadījumiem katru gadu. Nāves gadījumi saistībā ar astmu parasti ir akūtu simptomu pasliktināšanās jeb lēkmes dēļ, kur bieži palaidējmehānisms ir augšējo elpošanas ceļu vīruss infekcijas.

D vitamīns var pasargāt no lēkmēm, ietekmējot imūnās sistēmas atbildes reakciju uz vīruss infekciju un mazinot elpceļu iekaisumu.

Pētījumā analizēja informāciju par 955 dalībniekiem no septiņiem nejaušināta iedalījuma kontrolētiem pētījumiem, kuros analizēta D vitamīna lietošana.

Pētījumā secināja, ka D vitamīna lietošana ir saistīta ar:

 • 30 % astmas lēkmju samazinājumu, ja D vitamīnu lieto kopā ar steroīdu tabletēm vai injekcijām. Lēkmju biežums samazinās no 0,43 gadījumi uz 0,3 uz personu;
 • 50 % samazinās risks nokļūt neatliekamās medicīnas palīdzības nodaļā ar vismaz vienu astmas lēkmi vai tikt hospitalizētam – no 6 % uz 3 %.

D vitamīna lietošana ir droša papildus astmas terapijai. Netika novērots pārmērīgs kalcija līmeņa pieaugums vai nierakmeņu veidošanās; blakusparādību izplatība bija vienāda D vitamīna un placebo grupā.

Lielāks ieguvums no papildus D vitamīna lietošanas tika novērots dalībniekiem, kuriem sākotnēji bija zems D vitamīna līmenis. Šiem pacientiem astmas lēkmju biežums samazinājās par 55 %, no 0,41 gadījumi uz personu uz 0,19.

Pētnieki uzsver, ka ir nepieciešams turpināt pētījums.

AVOTS: Jolliffe DA, Greenberg L, Hooper R, et al. Vitamin D supplementation to prevent asthma exacerbations: systematic review and meta-analysis of individual participant data’. The Lancet Respiratory Medicine, 2017.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu