Ibuprofēns labākā izvēle sāpju pārvaldībai bērniem pēc nelielām operācijām
Ibuprofēns ir labāka izvēle par perorāli lietojamu morfīnu bērniem sāpju mazināšanai pēc nelielām ķirurģiskām operācijām, secināts nejaušināta iedalījuma kontrolētā pētījumā.
Perorāli lietojamā morfīna lietošana pēc operāciju sāpju mazināšanai pēc nelielām operācijām bērniem ir izplatīta, bet tai trūkst pierādījumu. Pētījuma mērķis bija salīdzināt perorāli lietojamā morfīna un ibuprofēna efektivitāti bērniem pēc operāciju sāpju mazināšanā mājas apstākļos.
Pētījumā salīdzināja morfīna (0,5 mg/ kg) un ibuprofēna (10 mg/ kg) efektivitāti bērniem vecumā no 5 līdz 17 gadiem, kuriem veica nelielas ortopēdiskas operācijas. Dalībnieki lietoja līdz 8 devām medikamenta katras 6 stundas pēc nepieciešamības mājas apstākļos. Primārais iznākums bija sāpju mazināšanās pēc pirmās medikamentu devas. Sekundārie iznākumi bija papildus citu pretsāpju līdzekļu lietošana, blakusparādības, neplānoti ārsta apmeklējumi un sāpju skala pēc 2. – 8. devas.
Kopumā tika analizēta informācija par 77 bērniem katrā grupā. Abi medikamenti samazināja sāpes bez efektivitātes atšķirībām. Mediānā atšķirība sāpju skalā pirms un pēc medikamenta lietošanas bija 1 gan morfīna, gan ibuprofēna grupā (p=0,2).
Pēc 2. – 8.devas mediānās sāpju skalas atšķirības pirms un pēc medikamenta lietošanas starp grupām statistiski ticami neatšķīrās. Par blakusparādībām biežāk ziņoja bērni, kuri lietoja morfīnu (45/65 [69 %] pret 26/67 [39 %]; p<0,001). Biežāk izplatītā blakusparādība bija miegainums (31/65 [48%] pret 15/67 [22 %]).
Morfīna lietošana nav pārāka par ibuprofēna lietošanu, abi medikamenti samazina pēc operāciju sāpes, nav efektivitātes atšķirības. Morfīna lietošana biežāk ir saistīta ar blakusparādībām, kas liek secināt, ka ibuprofēns ir pirmās izvēles medikaments pēc operācijas sāpju pārvaldībā bērniem pēc nelielām operācijām.
AVOTS: Poonai N, Datoo N, Ali S, et al. Oral morphine versus ibuprofen administered at home for postoperative orthopedic pain in children: a randomized controlled trial. Canadian Medical Association Journal, 2017; 189 (40): E1252.
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu
-
Smēķēšana saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu un smagākas slimības gaitas risku
Smēķēšana ir saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu risku, un smēķētājiem var būt smagāka slimības gaita un biežāk ir nepieciešama hospitalizācija, liecina Thorax publicētais pētījums Lasīt visu
-
Par kādām Covid-19 blaknēm ZVA saņēmusi ziņojumus?
Līdz 12. janvārim bija vakcinēti vakcinēti 9899 cilvēki, un Zāļu valsts aģentūra saņēmusi 11 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm jeb par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto. Visbiežāk saņemtajos ziņojumos norādītās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, kā arī vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, locītavu un muskuļu sāpēm un miegainību. Lasīt visu