Ibuprofēns labākā izvēle sāpju pārvaldībai bērniem pēc nelielām operācijām

Doctus . | 2017. gada 11. oktobris

Ibuprofēns ir labāka izvēle par perorāli lietojamu morfīnu bērniem sāpju mazināšanai pēc nelielām ķirurģiskām operācijām, secināts nejaušināta iedalījuma kontrolētā pētījumā. 

Perorāli lietojamā morfīna lietošana pēc operāciju sāpju mazināšanai pēc nelielām operācijām bērniem ir izplatīta, bet tai trūkst pierādījumu. Pētījuma mērķis bija salīdzināt perorāli lietojamā morfīna un ibuprofēna efektivitāti bērniem pēc operāciju sāpju mazināšanā mājas apstākļos.

Pētījumā salīdzināja morfīna (0,5 mg/ kg) un ibuprofēna (10 mg/ kg) efektivitāti bērniem vecumā no 5 līdz 17 gadiem, kuriem veica nelielas ortopēdiskas operācijas. Dalībnieki lietoja līdz 8 devām medikamenta katras 6 stundas pēc nepieciešamības mājas apstākļos. Primārais iznākums bija sāpju mazināšanās pēc pirmās medikamentu devas. Sekundārie iznākumi bija papildus citu pretsāpju līdzekļu lietošana, blakusparādības, neplānoti ārsta apmeklējumi un sāpju skala pēc 2. – 8. devas.

Kopumā tika analizēta informācija par 77 bērniem katrā grupā. Abi medikamenti samazināja sāpes bez efektivitātes atšķirībām. Mediānā atšķirība sāpju skalā pirms un pēc medikamenta lietošanas bija 1  gan morfīna, gan ibuprofēna grupā (p=0,2).

Pēc 2. – 8.devas mediānās sāpju skalas atšķirības pirms un pēc medikamenta lietošanas starp grupām statistiski ticami neatšķīrās. Par blakusparādībām biežāk ziņoja bērni, kuri lietoja morfīnu (45/65 [69 %] pret 26/67 [39 %]; p<0,001). Biežāk izplatītā blakusparādība bija miegainums (31/65 [48%] pret 15/67 [22 %]).

Morfīna lietošana nav pārāka par ibuprofēna lietošanu, abi medikamenti samazina pēc operāciju sāpes, nav efektivitātes atšķirības. Morfīna lietošana biežāk ir saistīta ar blakusparādībām, kas liek secināt, ka ibuprofēns ir pirmās izvēles medikaments pēc operācijas sāpju pārvaldībā bērniem pēc nelielām operācijām.

 

AVOTS: Poonai N, Datoo N, Ali S, et al. Oral morphine versus ibuprofen administered at home for postoperative orthopedic pain in children: a randomized controlled trial. Canadian Medical Association Journal, 2017; 189 (40): E1252.

 

Uz augšu ↑
 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu