Kataraktas operācija saistīta ar zemāku mirstības risku

Doctus . | 2017. gada 31. oktobris

Gados vecām sievietēm ar kataraktu, kataraktas operācija ir saistīta ar zemāku visu cēloņu un cēloņspecifisko mirstību, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā JAMA Ophthalmology.

Iepriekš veiktos pētījumos ir noskaidrots, ka pastāv saistība starp kataraktas operāciju un zemāku visu cēloņu mirstības risku. Iespējamais šīs saistības skaidrojums ir, ka pēc operācijas uzlabojas vispārējais veselības stāvoklis un funkcionālā neatkarība. Savukārt saistība starp kataraktas operāciju un cēloņspecifisko mirstību līdz šim nebija pētīta. 

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp kataraktas operāciju un kopējo un cēloņspecifisko mirstību gados vecām sievietēm ar kataraktu.

Šis bija perspektīvs kohorta pētījums, pētījuma dalībnieces bija 65 gadus vecas un vecākas un viņām bija diagnosticēta katarakta. Dati tika analizēti par periodu 2014.gada 1.jūlijs – 2017.gad 1.spetembris. Galvenie iznākumi bija visu cēloņu mirstība un mirstība saistībā ar vaskulāriem, ļaundabīgu audzēju, neiroloģiskiem, pulmonāriem un infekcioziem cēloņiem.

Kopumā pētījumā piedalījās 74 044 sievietes ar kataraktu, no tām 41 735 tika veikta kataraktas operācija. Vidējais vecums bija 70,5 gadi (SD=4,6). Mirstība bija 2,56 gadījumi uz 100 persongadiem abās grupās. Kataraktas operācija bija saistīta ar zemāku visu cēloņu mirstību (samērotais HR=0,40; 95 % TI [0,39 – 0,42]), kā arī zemāku mirstību no vaskulāriem cēloņiem (samērotais HR=0,42; 95 % TI [0,39 – 0,46]), ļaundabīgiem audzējiem (samērotais HR=0,31; 95 % TI [0,29 – 0,34]), negadījumiem (samērotais HR=0,44; 95 % TI [0,33 – 0,58]), neiroloģiskiem cēloņiem (samērotais HR=0,43; 95 % TI [0,36 – 0,53]), pulmonāliem cēloņiem (samērotais HR=0,63; 95 % TI [0,52 – 0,78]) un infekcijām (samērotais HR=0,44; 95 % TI [0,36 – 0,54]), salīdzinot ar sievietēm, kurām netika veikta kataraktas operācija.

Pētnieki secināja, ka gados vecām sievietēm ar kataraktu, kataraktas operācija ir saistīta ar zemāku kopējo un cēloņspecifisko mirstību, tomēr šai saistībai mehānisms vēl ir neskaidrs. Tālāki pētījumi ir nepieciešami, lai izskaidrotu šo saistību.

 

AVOTS: Victoria L. Tseng, Rowan T. Chlebowski, Fei Yu, Jane A. Cauley, Wenjun Li, Fridtjof Thomas, Beth A. Virnig, Anne L. Coleman. Association of Cataract Surgery With Mortality in Older Women. JAMA Ophthalmology, 2017

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Kataraktas operācija ik gadu palīdz atgūt redzi vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju

    Rīgas Stradiņa Universitāte . | 2017. gada 17. janvāris

    Katarakta – acs lēcas apduļķošanās - pārsvarā piemeklē gados vecus cilvēkus. Vienīgais veids, kā palīdzēt kataraktas slimniekam atgūt redzes kvalitāti, ir veikt operāciju. Lasīt visu

  • Katarakta

    Katarakta ir viens no biežākajiem redzes pazemināšanās iemesliem, kuru nevar uzlabot ar brillēm. No otras puses – tā ir slimība, kuras ķirurģiskā ārstēšana ir visefektīvākā visā medicīnā;  lēcas operācija parasti ļauj atgūt ļoti labas redzes funkcijas. ASV gadā veic apmēram vienu miljonu, Latvijā – septiņus tūkstošus kataraktas operāciju. Jāatzīmē gan, ka ir svarīgi noskaidrot visus redzes pazemināšanās iemeslus, to skaitā glaukomu, mākulas deģenerāciju vai diabētisko retinopātiju, kuru diagnostiku apgrūtina katarakta. Lasīt visu