Ne alkohola taukainu aknu slimība paaugstina kardiovaskulāro notikumu risku sievietēm

Doctus . | 2017. gada 24. oktobris

Sievietēm ar ne‑alkohola taukainu aknu slimību (NATAS) ir līdzvērtīgs kardiovaskulāro notikumu risks vīriešiem ar NATAS, secināts lielā populācijā balstītā pētījumā. 

Ir zināms, ka vispārējā populācijā sieviešu dzimums ir protektīvs faktors kardiovaskulāriem notikumiem, šis efekts tiek izskaidrots ar hormonālām atšķirībām, īpaši līdz menopauzes vecumam. Pētījumā tika atklāts, ka šī saistība nav, ja sievietei ir NATAS.

Pētījumā tika analizēta informācija par 3869 personām ar NATAS diagnozi un šiem pacientiem piemeklētu  kontroles grupu – 15 209 cilvēki no vispārējās populācijas. 7 novērošanas gadu laikā konstatēja 1375 kardiovaskulārus notikumus un 1551 nāves gadījumu. Sievietēm ar NATAS kardiovaskulāro notikumu biežums ir līdzvērtīgs vīriešiem (HR=0,94). Salīdzinājumam vispārējā populācijā sievietēm ir zemāks kardiovaskulāro notikumu biežums nekā vīriešiem (HR=0,77).Sievietēm ar NATAS kardiovaskulārie notikumi tika novēroti arī agrāk, nekā sievietēm vispārējā populācijā.

Lai gan tiek uzskatīts, ka taukaino aknu slimība ir saistīta ar paaugstinātu cirozes un aknu vēža risku, tomēr vairākos epidemioloģiskos pētījumos ir pierādīts, ka NATAS ir kardiovaskulāro notikumu riska faktors.

AVOTS: Allen AM, et al. NAFLD Increases Risk for Cardiovascular Events in Women. From The Liver Meeting 2017: American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD).

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Ne-alkohola taukainu aknu slimība

    Pēdējos gadu desmitos ne‑alkohola taukainu aknu slimība (NATAS) ir kļuvusi par biežāko hronisku aknu bojājuma iemeslu rietumvalstīs gan pieaugušajiem, gan bērniem. [6] Pieaugušo populācijā ar NATAS slimo apmēram 20-30% no Rietumu sabiedrības. [27; 28] NATAS nozīmē plašu spektru aknu anomāliju - no vienkāršas, nekomplicētas aknu steatozes līdz steatohepatītam ar iekaisumu dažādās pakāpēs, sekas var būt arī fibroze. [6] Apmēram 80% gadījumu smagāki aknu bojājumi par aknu steatozi nerodas. [10] Vidēji 20% slimības gadījumu attīstās steatohepatīts, kas populācijā atbilst 3-5% cilvēku. [10; 29] Lasīt visu