Veģetārisms saistīts ar depresiju vīriešiem
Vīriešiem veģetāriešiem ir lielāks depresijas attīstības risks nekā vīriešiem, kuri uzturā lieto gaļas produktus, secināts pētījumā.
Ir zināms, ka veģetāra diēta ir saistīta ar ieguvumiem sirds un asinsvadu sistēmai un citiem veselības ieguvumiem, bet maz līdz šim bija zināms par garīgās veselības un veģetārisma saistību. Pētījuma mērķis bija novērtēt, vai veģetārai diētai ir saistība ar depresijas simptomiem vīriešu populācijā.
Pētījumā piedalījās 9668 vīrieši, kuri aizpildīja aptaujas anketu par uztura paradumiem, tai skaitā, veica atzīmi, ka ir veģetārieši vai vegāni, kā arī aizpildīja depresijas testu. Tālākā datu apstrādē tika izmantota loģistiskās regresijas analīze, kurā ņēma vērā arī iespējamos jaucējfaktorus, piemēram, vecumu, laulības statusu, nodarbošanos, bērnu skaitu, reliģiju, depresiju ģimenes anamnēzē, alkohola lietošanu un smēķēšanas statusu.
Veģetāriešiem (n=350 (3,6 %)) ir augstāki depresijas testa rezultāti nekā ne veģetāriešiem (vidējā atšķirība 0,96 punkti (95 % TI [+0,53 - +1,40]) un lielāks risks, ka depresijas skalas punktu skaits būs virs 10 (samērotais OR=1,67; 95 % TI 1,14 – 2,44]).
Vīriešiem veģetāriešiem ir vairāk depresīvo simptomu, samērojot pēc sociāldemogrāfiskiem faktoriem, salīdzinot ar līdzīgiem vīriešiem, kuri uzturā lieto gaļu. Uzturvielu trūkums (piemēram, kobalamīns vai dzelzs) varētu būt izskaidrojums šai saistībai.
AVOTS: Hibbeln JR, Northstone K, Evans J, et al. Vegetarian diets and depressive symptoms among men. Affect Disord. 2017;225:13-17.

Saistītie raksti
-
Veģetārietis – tas pats visēdājs, tikai bez gaļas?
Veģetārisms nav tikai uztura veids, tā ir arī dzīves filozofija. Līdz ar to ir ļoti grūti nodalīt tikai veģetārā uztura ietekmi uz cilvēka veselību, jo lielākajai daļai veģetāriešu raksturīgi vairāk rūpēties par savu veselību: sportot, atteikties no kaitīgiem ieradumiem, plānot uzturu. Šajā rakstā stāstām par vielām, ko ar veģetāru uzturu uzņem potenciāli vairāk un ko potenciāli mazāk, un arī to, kāda ir šo vielu nozīme cilvēka organismā un ietekme uz veselību. Lasīt visu
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu
-
Smēķēšana saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu un smagākas slimības gaitas risku
Smēķēšana ir saistīta ar paaugstinātu Covid-19 simptomu risku, un smēķētājiem var būt smagāka slimības gaita un biežāk ir nepieciešama hospitalizācija, liecina Thorax publicētais pētījums Lasīt visu
-
Par kādām Covid-19 blaknēm ZVA saņēmusi ziņojumus?
Līdz 12. janvārim bija vakcinēti vakcinēti 9899 cilvēki, un Zāļu valsts aģentūra saņēmusi 11 ziņojumus par Covid-19 vakcīnu blaknēm jeb par blaknēm ziņojis mazāk nekā 1% vakcinēto. Visbiežāk saņemtajos ziņojumos norādītās blaknes ir sāpes vakcīnas ievadīšanas vietā, apsārtums, tūska, limfmezglu jutīgums, kā arī vispārējas sūdzības par nogurumu, paaugstinātu temperatūru, drudzi, galvassāpēm, locītavu un muskuļu sāpēm un miegainību. Lasīt visu