2017.gada svarīgākās medicīnas ziņas pasaulē

Doctus . | 2017. gada 29. decembris

Medscape ir apkopojis svarīgākos 2017.gada medicīnas notikumus. Sniedzam nelielu ieskatu šajā apkopojumā, uzsvaru liekot uz ziņām, kas būtu nozīmīgas arī Latvijā vai kuras ir interesantas jauninājumu dēļ.

Jaunas hipertensijas vadlīnijas – 130 ir jaunais 140

Amerikas Sirds asociācija novembrī izdeva jaunas vadlīnijas paaugstināta asinsspiediena profilaksei, atklāšanai, novērtēšanai un pārvaldībai. Jaunajās vadlīnijās noteikts, ka 1.pakāpes hipertensija ir tad, ja sistoliskais asinsspiediens ir 130 – 139 mmHg vai diastoliskais asinsspeidiens ir 80 – 89 mm Hg.

 Apstiprināta pirmā T – šūnu terapija vēža ārstēšanā

Augustā FDA apstiprināja pirmo T-šūnu terapiju, kas izmanto kimēra antigēna receptoru (CAR) tehnoloģiju. Jaunais produkts ir paredzēts pacientiem ar recidīvu vai refraktoru akūtu limfoblastisku leikēmiju. Jāatzīmē, ka šis medikaments ir ļoti dārgs (475 000 $), kā lielākā daļa jauno medikamentu. Veiksmīgā gadījumā, vienreizēja terapija izārstē leikēmiju. Oktobrī FDA apstiprināja arī otru šādu preparātu, kas ir paredzēts recidīvai/ refraktori agresīvai B šūnu ne- Hodžkina limfomai, kurai nav iespējama autologo cilmes šūnu transplantācija.

Pasaulē atsauc EpiPen izmantošanu

Martā vairāk nekā 80 000 EpiPen autoinjektori anafilaktiskajam šokam tika izņemti no tirgus, jo ar tiem varēja nepildīt savu funkciju – ievadīt dzīvību glābjošu epinefrīna devu. Ierīce tika atsaukta Austrālijā, Eiropā, Japānā, Jaunzēlandē un vēlāk arī ASV.   

Medikaments Dišēna muskuļu distrofijas ārstēšanai

Februārī FDA apstiprināja kortikosteroīdu deflazakortu pacientu (5 + gadi) ar Dišēna muskuļu distrofiju (DMD) ārstēšanai. Šis ir pirmais pieejamais medikaments plašam pacientu lokam ar DMD ārstēšanai.  

Pat īslaicīga perorālo steroīdu lietošana izraisa nopietnu risku

Kohorta pētījumā ar vairāk nekā 1,5 miljoniem pieaugušo secināts, ka 30 dienas pēc perorālos steroīdu lietošanas uzsākšanas, pat relatīvi mazā devā, divas reizes pieaug lūzumu risks, trīs reize pieaug vēnu trombembolijas risks un piecas reizes pieaug sepses risks. Pētījumā arī secināts, ka perorālie steroīdi tiek izrakstīti biežāk nekā tas ir nepieciešams un jāņem vērā, ka tie arī mazā devā un, lietojot īslaicīgi, paaugstina nopietnu stāvokļu risku.  

Vai statīnus lieto mazāk?

Aprīlī publicētā pētījumā secināts, ka apmēram 9,3 miljoniem amerikāņu retāk izrakstītu statīnus primārai profilaksei, ja ārsti ievērotu 2016.gada rekomendācijas balstītas lielākoties zema blīvuma holesterīna mērķa rādītājā. Pētījumā aprēķināja, ka 15,8 % ASV pieaugušo vecumā no 40 līdz 75 gadiem bez iepriekš bijušas kardiovaskulāras slimības būtu jāuzsāk statīnu terapija, pamatojoties 2016.gada rekomendācijās, savukārt, ja seko 2013.gada rekomendācijām, tad statīnu terapija būtu jāuzsāk 24,3 %.

Visu NSPLS lietošana ir saistīta ar paaugstinātu miokarda infarkta risku

Pacientu līmeņa meta-analīzē, kas tika publicēta maijā, atklāts, ka, lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NSPL), tai skaitā, naproksēnu, kas tiek uzskatīts par vienu no drošākajiem šīs klases medikamentiem, statistiski ticami pieaug miokarda infarkta risks. Miokarda infarkta risks pieaug jau pirmajā medikamentu lietošanas nedēļā un risks pieaug, pieaugot devai. Tomēr pētnieki norāda, ka lielākajai daļai pacientu šis risks ir ļoti neliels.  

Diabēta medikaments intrakraniāla spiediena mazināšanai

Eksendīns-4, bieži lietots cukura diabēta medikaments, iespējams samazina arī intrakraniālo spiedienu pacientiem ar idiopātisku intrakraniālu hipertensiju un citiem stāvokļiem, kuriem raksturīgs paaugstināts intrakraniāls spiediens.

Pētnieki eksperimentā ar pelēm atklāja, ka GLP-1 receptoru agonista lietošana samazina intrakraniālo spiedienu par 44 % 10 minūšu laikā pēc medikamenta lietošanas. Ārstēšanas efekts saglabājas 24 stundas. Pētnieki turpinās pētījumus, lai pierādītu šo efektu arī uz cilvēkiem.

Pirmais medikaments ar digitālu rakstītāju

Novembrī FDA apstiprināja aripiprazola tabletes, kurās ir norijams sensors, kas digitāli pieraksta vai un kad medikaments ir lietots.  Šis medikaments ir apstiprināts šizofrēnijas, akūtu maniakālu epizožu, jauktu bipolāru traucējumu un kā papildus terapija smagas depresijas ārstēšanai. Sistēmas darbības princips ir, ka tabletē esošais sensors nosūta informāciju plāksterim, kas ir uzlīmēts pacientam un savukārt šis plāksteris nosūta informāciju uz viedtālruņa lietotni, kas ļauj sekot līdzi medikamenta lietošanai, kas ir īpaši svarīgi šādu smagu psihisku saslimšanu gadījumos.

 

Ar pilnu ziņu apskatu iespējams iepazīties Medscape mājaslapā.  

 

Uz augšu ↑