Liekais svars palielina polipu attīstības risku resnajā zarnā

Doctus . | 2017. gada 12. decembris

Ir zināms, ka liekais svars paaugstina sirds slimību un paaugstināta asinsspiediena risku, bet ar lieko svaru saistītu slimību saraksts pieaug.

Liekais svars ir saistīts arī ar metabolā sindroma attīstību. Metabolais sindroms iekļauj insulīna rezistenci un normālu aknu struktūru aizvietošanos ar taukaudiem, kas rezultējas ne alkohola taukaino aknu slimībā.

Pētnieki analizēja 3000 pacientus, kuriem veica rutīnas izmeklējumus 6 gadus. Tika analizēts pacienta augums, svars, vidukļa apkārtmērs, tika analizētas asinsanalīzes. Visiem pacientiem taisīja vēdera ultrasonogrāfiju, lai novērtētu, ir vai nav taukaino aknu slimība. Papildus visiem pacientiem veica arī kolonoskopiju. Izmantojot ķermeņa masas indeksu, 2 asinsanalīzes (triglicerīdu līmenis un aknu marķieri) un pacienta vidukļa apkārtmēru, pētnieki izrēķināja “taukaino aknu indeksu”. Gandrīz ceturtajai daļai pacientu konstatēja metabolo sindromu un gandrīz pusei pacientu – taukaino aknu slimību. 31 % pacientu kolonoskopijā atklāja polipus resnajā zarnā un šie polipi biežāk tika konstatēti resnās zarnas augšējā daļā. Statistikas analīzes uzrādīja, ka pacientiem ar ķermeņa masas indeksu virs 25, ar taukaino aknu slimību un vecākiem par 60 gadiem ir augstāks polipu risks resnajā zarnā. Taukainās aknas indekss lielāks vai vienāds ar 30  bija saistīts ar paaugstinātu polipu risku (OR=1,26; 95 % TI [1,06 – 1,49]). 36 % pacientu ar taukaino aknu indeksu >= 30 konstatēja polipus, salīdzinājumam 27 % pacientu ar taukaino aknu indeksu <30 konstatēja polipus. Pacientiem ar augstāku taukainās aknas indeksu bija arī vairāk polipi un biežāk resnās zarnas augšējā daļā.

Pētnieki uzsver, ka šis ir vēl viens iemels, kādēļ ieteikt pacientiem samazināt svaru.

AVOTS: Eun Young Ze, Beom Jin Kim, Dong Hwan Jun, Jae Gyu Kim, Hyun Kang, Dong Young Lee. The Fatty Liver Index. Diseases of the Colon & Rectum, 2018; 61 (1): 36.

Uz augšu ↑