Polinepiesātināto taukskābju līmenis plazmā saistīts ar zemāku alerģiju risku

Doctus . | 2017. gada 6. decembris

Augsts polinepiesātināto taukskābju līmenis plazmā bērniem 8 gadu vecumā saistīts ar zemāku astmas un alerģiska rinīta risku 16 gadu vecumā, secināts Karolinskas institūtā veiktā pētījumā.

Alerģiskās slimības, tādas kā astma un rinīts ir bieži sastopamas bērnībā. Mūsdienās ir zināms, ka šo slimību risks ir saistīts gan ar iedzimtību, gan vides faktoriem.

Šis ir lielākais līdz šim veiktais pētījums, kurā analizēta saistība starp garo ķēžu omega – 3 un omega – 6 taukskābēm asinīs un astmas un citu alerģiju attīstību. Pētījumā analizēja 940 bērnu asins paraugus.

Rezultāti uzrādīja, ka bērniem, kuriem ir augstāks garo ķēžu omega – 3 taukskābju līmenis 8 gadu vecumā ir zemāks risks, ka 16 gadu vecumā attīstīsies astma vai rinīts. Augsts omega – 6 taukskābju līmenis arī bija saistīts ar zemāku astmas un rinīta risku 16 gadu vecumā. Starp bērniem, kuriem bija astma vai rinīts 8 gadu vecumā, augsts omega – 6 līmenis bija saistīts ar lielāku iespējamību, ka astma vai rinīts nebūs 16 gadu vecumā.

Polinepiesātinātās taukskābes ir būtiski nepieciešamas dzīvības uzturēšanai, organisms pats nespēja saražot omega – 3 un omega – 6 taukskābes, tās ir jāuzņem ar uzturu.  

Jaunā pētījuma rezultāti apliecina, ka bērnu uzturā jāiekļauj zivju produkti vismaz 2 – 3 reizes nedēļā, un jāvariē liesās zivis un treknās zivis.

 

AVOTS: Magnusson J, Ekström S, Kull I, et al. Polyunsaturated fatty acids in plasma at 8 years and subsequent allergic disease. The Journal of Allergy and Clinical Immunology, December 2017

Uz augšu ↑
 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu