Bērna aptaukošanās un iedzimtība

Doctus . | 2017. gada 21. februāris

Apmēram 35 – 40 % no bērna ķermeņa masas indeksa ir iedzimts no vecākiem, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Economics and Human Biology.

Pētījumā tika izmantoti dati par augumu un svaru 100 000 bērniem un viņu vecākiem no sešām valstīm: Anglijas, ASV, Ķīnas, Indonēzijas, Spānijas un Meksikas.

Pētnieki atklāja, ka starppaaudžu ĶMI transmisija ir samērā konstanta un tā ir apmēram 0,2 no katra vecāka, tas ir katram bēram ĶMI veido vidēji 20 % no mātes un 20 % no tēva.

Pētnieki norāda, ka šādi rezultāti ir līdzīgi visās sešās valstīs, neatkarīgi no ekonomiskā stāvokļa, industralizācijas līmeņa vai ekonomikas veida. Interesanti, ka dati principā ir no visas pasaules ar ļoti dažādiem ēšanas paradumiem un aptaukošanās tendencēm - no vienas no visvairāk aptaukojušajām populācijām - ASV līdz divām vismazāk aptaukojošajām valstīm pasaulē Ķīnas un Indonēzijas.

Šis pētījums dod svarīgu un retu ieskatu tajā, kā aptaukošanās izplatās starp paaudzēm gan attīstītās, gan attīstības valstīs. Lielākais atklājums, ka šis transmijas process ir vienāds visās valstīs.

Pētījums arī uzrāda efektu, kā vecāku ĶMI ietekmē bērna ĶMI atkarībā no tā, kāds ir bērna ĶMI. Starp visām pētāmajām populācijām, pētnieki atklāja, ka vecāku efekts ir zemāks tievākiem bērniem un augstāks bērniem ar lieko svaru. Tievākiem bērniem ĶMI ir 10 % no mātes un 10 % no tēva, savukārt bērniem ar lieko svaru, ĶMI transmisija ir tuvāk 30 % no katra vecāka. Tas norāda, ka bērniem, kuru vecākiem ir liekais svars ir daudz lielāka iespējamība, ka būs liekais svars, kad viņi izaugs – vecāku efekts ir vairāk kā divkāršs bērniem ar lieko svaru, salīdzinot ar tievākiem bērniem.

Šī pētījuma rezultāti liek aizdomāties, ka aptaukošanās ir ģimenes faktors vai iedzimtība, vairāk nekā individuāli izdarītas izvēles.

AVOTS: Peter Dolton, Mimi Xiao. The intergenerational transmission of body mass index across countries. Economics & Human Biology, 2017; 24: 140

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu