Atklāts autoimūnu saslimšanu palaidējfaktors

Doctus . | 2017. gada 11. maijs

Jaunatklātās šūnas palīdz izskaidrot, kādēļ sievietes ar autoimūnām saslimšanām slimo biežāk nekā vīrieši.

Pētnieki ir atklājuši autoimūnu saslimšanu palaidējfaktoru. Atklājums publicēts žurnālā Journal of Clinical Investigation un tas palīdz izskaidrot, kāpēc sievietes biežāk cieš no autoimūnām saslimšanām, kā arī norāda uz terapeitiskiem mērķiem, lai izsargātos no autoimūnām saslimšanām.

Petījums apstiprina, ka ar vecumu saistītas B šūnas (Age-associated B Cells  - ABCs) veicina autoimūnu saslimšanu attīstību. Pētījumā pierādīja, ka izdzēšot T-bet no B šūnām, pelēm, kuras bija predisponētas uz autoimūnu saslimšanu attīstību, tās neattīstījās un peles palika veselas.

Autoimūnas saslimšanas attīstās, kad imūnā sistēma cīnās un sagrauj pati savus orgānus un audus. No autoimūnām saslimšanām cieš miljoniem cilvēku visā pasaulē, turklāt sievietēm tās ir 2 – 10 reizes biežāk sastopamas nekā vīriešiem. Kopumā no visiem pacientiem, kuri slimo ara utoimūnām saslimsānām, apmēram 80 % pacientu ir sievietes.

B šūnām ir svarīga loma autoimūnu saslimšanu attīstībā. Iepriekš jau tika atklāts, ka  ir B šūnu apakšpaveids, kas akumulējas pacientiem ar autoimūnām saslimšanām. Šīs šūnas tika nosauktas par ar vecumu saistītām B šūnām (ABCs). Tālāki pētījumi uzrādīja, ka transkripcijas faktoram T-bet ir izšķiroša nozīme. Transkripcijas faktors saistās ar DNS šūnās un var radīt izpausmes vienā vai vairākos gēnos.

Ar selekcijas un ģenētikas metožu palīdzību pētnieki likvidēja iespēju T-bet izkļūt B šūnās. Kā rezultātā, ABCs neizveidojās un peles palika veselas. Nieru bojājumus novēroja 80 % peļu ar T-bet B šūnās un tikai 20 % peļu, kurām nebija T-bet. 75 % peļu ar T-bet B šūnās nomira 12 mēnešu laikā, savukārt 90 % peles bez T-bet nodzīvoja 12 mēnešus.

Pētījuma rezultāti pierāda, ka ABCs ir ne tikai saistīts ar autoimūnām saslimšanām, bet tas tā reāli izraisa.

 

AVOTS: Kira Rubtsova, Anatoly V. Rubtsov, Joshua M. Thurman, Johanna M. Mennona, John W. Kappler, Philippa Marrack. B cells expressing the transcription factor T-bet drive lupus-like autoimmunity. Journal of Clinical Investigation, 2017; 127 (4): 1392

Uz augšu ↑