Gēnu un smēķēšanas saistība ar koronārās sirds slimības attīstību

Doctus . | 2017. gada 8. maijs

Bieži sastopamām slimībām, piemēram, koronārai sirds slimībai ir kompleksa etioloģija. Gēnu un dzīvesveida faktoru mijiedarbībai var būt ļoti būtiska loma slimības attīstībā. 

Tomēr gēnu un dzīvesveida faktoru mijiedarbību var būt grūti identificēt. Šajā pētījumā tika novērtēta saistība starp smēķēšanas paradumiem un genotipu, kas ir uzrādījis saistību ar koronāras sirds slimības risku.

Tika analizēti dati par 60 919 koronāras sirds slimības gadījumiem un 80 243 kontroles gadījumiem no 29 pētījumiem, kuros pētīta saistība starp gēniem un smēķēšanu.

Pētījumu meta-analīzē tika identificēta jauna gēnu – smēķēšanas mijiedarbība, ar ADAMTS7 gēnu. Katra rs7178051 T allēle bija saistīta ar zemāku koronāras sirds slimības risku par 12 % nesmēķētājiem, salīdzinot ar 5 % smēķētājiem, kas rezultējas 60 % koronāras sirds slimības aizsardzības samazinājumā smēķētājiem. Protektīvā T allēle rs7178051 gēnā ir saistīta arī ar samazinātu ADAMTS7 ekpresiju cilvēka aortas endotēlija šūnās un limfoblastu šūnās. Cigarešu dūmu ekspozīcija koronāro artēriju gludās muskulatūras šūnās veicina ADAMSTS7 idukciju.

Rs7178051 allēliskais variants ir saistīts ar samazinātu ADAMTS7 ekspresiju, kas ir stingrs koronāras sirds slimības profilaktiskais faktors nesmēķētājiem, salīdzinot ar smēķētājiem. Paaugstināta ADAMTS7 vaskulārā ekspresija var mazināt koronārās sirds slimības aizsardzību smēķētājiem. 

 

AVOTS: Saleheen D, Zhao W, Young R,et al. Loss of Cardio-Protective Effects at the ADAMTS7 Locus Due to Gene-Smoking Interactions. Circulation, 2017; CIRCULATIONAHA.116.022069

Uz augšu ↑