Stradiņa slimnīcā uzsāk operēt ar modernāko neironavigācijas iekārtu valstī

Trešdien, 10. maijā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikā veikta pirmā operācija, izmantojot jauno Medtronic StealthStation S7 System neironavigācijas iekārtu.

Jaunā iekārta iegādāta šajā pavasarī un tās aprīkojums paver plašas iespējas neiroķirurgiem - papildus iepriekšējās iekārtas iespējām ar precizitāti līdz milimetra desmitdaļai lokalizēt patoloģiskos veidojumus galvas smadzenēs un plānot vissaudzējošāko ķirurģisko pieeju. Ar jaunās iekārtas datoru būs iespējams iezīmēt svarīgākos smadzeņu ceļus, lai tos apietu operācijas laikā, kā arī pielietot ar iekārtu integrētu ultrasonogrāfiju, lai operācijas laikā precizētu audzēja lokalizāciju un atlieku audu apjomu to radikālākai izdalīšanai. Latvijas un Stradiņa slimnīcas neiroķirurgiem ir plaša pieredze darbā ar nieronavigācijas iekārtām, tomēr jaunā iekārta un tās speciālās programmas ir tehnoloģiski progresīvākas. 

Jaunā iekārta ievērojami atvieglos arī biopsiju veikšanu, diagnostikas nolūkos veicot audu paraugu iegūšanu no grūti pieejamiem galvas smadzeņu veidojumiem. Tā var tikt pielietota arī hemorāģisku insultu ķirurģiskā ārstēšanā, kā arī dziļās smadzeņu stimulācijas operācijās pacientiem ar Parkinsona slimību un citām patoloģijām. Neironavigācijas iekārta ir vienīgā Latvijā ar programmatūru, kas pielietojama sarežģītākajās mugurkaula fiksācijas operācijās.

Ar iekārtas palīdzību būs iespējams samazināt operācijas laiku un veikt maksimāli saudzējošu, precīzu ķirurģisku ārstēšanu un izvairīties no iespējamiem neiroloģiskiem traucējumiem, uzlabojot ārstēšanas rezultātus un samazinot pacientu uzturēšanās laiku slimnīcā pēc operācijas.

“Šis neapšaubāmi ir ilgtermiņa ieguldījums – gan medicīnas tehnoloģijās, gan pacientu ārstēšanās iespējās. Ik gadu Neiroķirurģijas klīnikā tiek veiktas aptuveni 250 operācijas, kurās izmantojam neironavigāciju. Augsti novērtēju slimnīcas vadības izšķiršanos iegādāties šo ļoti dārgo iekārtu”, uzsver Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis.

Neironavigācijas iekārtas uzstādītāji ir snieguši apmācības, un pirmā operācija ar jauno iekārtu veikta 10. maijā. Kopējās iekārtas iegādes izmaksas ir sešsimt tūkstoš eiro.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu