Pret gripas vakcīna mazāk efektīva cilvēkiem ar aptaukošanos

Doctus . | 2017. gada 7. jūnijs

Lai gan gripas vakcīna ir visefektīvākais veids kā pasargāt cilvēkus no gripas, tā nav efektīva visos gadījumos. Pētījumā atklāja, ka cilvēkiem ar aptaukošanos ir divas reizes lielāka iespējamība, ka  būs gripa vai gripai līdzīgi simptomi nekā cilvēkiem ar normālu svaru. 

Ar gripu katru gadu inficējas 5 – 15 % pasaules populācijas, aptaukošanās ir zināms kā neatkarīgs riska faktors ar gripu saistītām komplikācijām, tai skaitā, hospitalizācijai un nāvei. Tomēr līdz šim nebija zināms kāds ir risks, ka cilvēks ar aptaukošanos saslims ar gripu gadījumos, ja būs vakcinējies.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai aptaukošanās ir saistīta ar paaugstinātu saslimstības ar gripu  vai gripai līdzīgu simptomu risku vakcinētiem pieaugušajiem.

Pētījums tika veikts 2013./2014. un 2014./2015.gripas sezonā, pētījumā tika iekļauti 1042 pacienti, kuri saņēma pret gripas vakcīnu. 1022 dalībnieki pētījumu pabeidza. Laboratorijā apstiprinātas gripas vai gripai līdzīgo simptomu relatīvais risks tika analizēts saistībā ar ķermeņa masas indeksu.

Starp cilvēkiem ar aptaukošanos 9,8 % apstiprināja gripu vai gripai līdzīgus simptomus, salīdzinājumam starp cilvēkiem ar veselīgu svaru tie bija 5,1 %. Salīdzinot ar veselīga svara indivīdiem, cilvēkiem ar aptaukošanos bija divas reizes lielāks risks, ka tie inficēsies ar gripu (RR=2,01; 95 % TI [1,12 – 3,6]; p<0,05). Serokonvencijas vai seroprotekcijas līmenis neatšķīrās starp grupām.

Pētnieki secināja, ka cilvēkiem ar aptaukošanos ir divas reizes augstāks risks inficēties ar gripu pat tad, ja tie ir vakcinējušies, nekā cilvēkiem ar normālu ķermeņa svaru.

 

AVOTS: Neidich SD, Green WD, Rebeles J, et al. Increased risk of influenza among vaccinated adults who are obese. International Journal of Obesity, 2017.

Uz augšu ↑