Agrīna menopauze saistīta ar palielinātu 2.tipa cukura diabēta risku

Doctus . | 2017. gada 20. jūlijs

Sievietēm ar agrīnu vai normālu menopauzes sākumu ir augstāks 2.tipa cukura diabēta risks, nekā tām, kurām menopauze sākas vēlāk, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Diabetologia.

Pētījumā iekļāva 3639 sievietes pēc menopauzes vecumā. Vecums, kad sākusies menopauze, biju pašu sieviešu ziņots, to iedalīja vairākās grupās: pirms laika (pirms 40 gadu vecuma), agrīna (40 – 44 gadi), normāla (45 – 55 gadi), vēla (pēc 55 gadu vecuma). 2. tipa cukura diabēts tika konstatēts, izmantojot medicīnas ierakstus un glikozes līmeņa noteikšanu. Analīzei tika izmantots Koksa proporcionālo draudu modelis, vienā modelī pārbaudīja saistību samērotu pēc iespējamiem jaucējfaktoriem; cits modelis tika samērots pēc iespējamiem mediatoriem, tai skaitā, aptaukošanās, C reaktīvais olbaltums, glikoze un insulīns, kā arī kopējais estradiola un androgēnu līmenis.

9,2 novērošanas gadu laikā 348 pētījuma dalībniecēm konstatēja 2. tipa cukura diabētu. Pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem 2.tipa cukura diabēta attīstības HR bija -  3,7 (95 % TI [1,8 – 7,5]) sievietēm ar priekšlaicīgu menopauzi, 2,4 (95 % TI [1,3 – 4,3) sievietēm ar agrīnu menopauzi un 1,6 (95 % TI [1,0 – 2,8]) sievietēm ar normālu menopauzi -  salīdzinot ar sievietēm ar vēlu menopauzi (p<0,001). Tālāka samērošana pēc ķermeņa masas indeksa, metaboliem riska faktoriem, C-reaktīvā olbaltuma, endogēniem dzimumhormoniem vai ģenētiskiem faktoriem, neietekmēja šo saistību.

Pētnieki secināja, ka agrīns dabiskās menopauzes sākšanās ir neatkarīgi saistīta ar 2.tipa cukura diabētu attīstību sievietēm pēc menopauzes.

AVOTS: Muka T,  Asllanaj E, Avazverdi N, et al.  Age at natural menopause and risk of type 2 diabetes: a prospective cohort study. Diabetologia, 2017.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu