Ieguvumi, turpinot statīnu terapiju, arī pēc terapijas blakusparādību esamības

Doctus . | 2017. gada 26. jūlijs

Statīni samazina mirstības un kardiovaskulāru notikumu risku cilvēkiem, kuriem šis risks ir augsts. Tomēr ir zināms, ka 75 % pacientu pārtrauc statīnu terapiju 2 gadu laikā, jo parādās blakusparādības, piemēram, sāpes muskuļos vai kuņģa un zarnu trakta simptomi.  

Līdz šim nebija zināms, kādi ir ieguvumi un riski no statīnu terapijas turpināšanas arī pēc blakusparādību parādīšanās. Tādēļ šī pētījuma mērķis bija noskaidrot saistību starp statīnu terapijas turpināšanu un klīniskajiem iznākumiem.

Šis bija retrospektīvs kohorta pētījums. Informācija par blakusparādībām no statīnu lietošanas tika iegūta no strukturētiem elektroniskiem medicīnas ierakstiem. Primārais iznākums bija laiks līdz kardiovaskulāram notikumam (miokarda infarkts vai insults) vai nāvei.

Lielākā daļa (81 %) no statīnu blakusparādībām tika identificētas no teksta elektroniskos veselības ierakstos. No 28 266 pacientiem, 19 989 (70,7 %) turpināja lietot statīnu arī pēc blakusparādībām. Četrus gadus pēc blakusparādībām kumulatīvā primārā iznākuma incidence bija 12,2 % pacientiem, kuri turpināja statīnu terapiju pret 13,9 % tiem, kuri pārtrauca statīnu terapiju (atšķirība starp grupām 1,7 %; 95 % TI [0,8 % - 2,7 %]; p<0,001). Sekundārā analīzē iekļāva 7604 pacientus, kuriem pēc blakusparādībām izrakstīja citus statīnus, no tiem 2104 pacientiem (26,5 %) novēroja blakusparādība sarī no otra statīna, bet 1696 (84,2 %) no šiem pacientiem turpināja lietot statīnus.

Pētnieki secināja, ka statīnu terapijas turpināšana pēc blakusparādībām ir saistīta ar zemāku mirstības un kardiovaskulāru notikumu incidenci.

 

AVOTS: Huabing Zhang, Jorge Plutzky, Maria Shubina, Alexander Turchin. Continued Statin Prescriptions After Adverse Reactions and Patient Outcomes. Annals of Internal Medicine, 2017.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu