Bērna miega kvalitāte saistīta ar mātes bezmiegu
Bērniem miegs ir sliktāks, ja māte cieš no bezmiega, tas savukārt ietekmē bērna labsajūtu un attīstību, secināts Šveicē veiktā pētījumā.
Analizējot datus par gandrīz 200 veseliem 7 - 12 gadus veciem bērniem un viņu vecākiem, pētnieki meklēja saistību starp vecāku bezmiega simptomiem un viņu bērnu miega kvalitāti.
Bērniem miegs tika izvērtēts vienā naktī, izmantojot encefalogrāfiju, savukārt vecāki ziņoja par saviem bezmiega simptomiem un viņu bērnu miega problēmām.
Pētnieki atklāja, ka bērni, kuri mātēm ir bezmiega simptomi, aizmieg vēlāk, guļ mazāk un pavada mazāk laika dziļajā miegā. Savukārt starp tēva miega problēmām un bērna miegu saistību nekonstatēja.
Pētnieki min, ka iespējamais iemesls, kādēļ mātes miega kvalitāte ietekmē bērna miegu, bet tēva nē, ir tas, ka mātes tomēr pavada vairāk laika kopā ar bērniem.
Gan mātes, gan tēvi, kuriem pašiem bija miega problēmas, biežāk ziņoja, ka viņu bērniem ir grūtības ar iemigšanu un viņi guļ nepietiekami ilgi.
Miegs ir būtiski nepieciešams gan bērnu, gan pieaugušo labsajūtai. Maz miega un sliktā tā kvalitāte var ietekmēt psihisko veselību, mācīšanās spējas, atmiņu un bērniem mērķu sasniegšanu skolā. Pieaugušā vecumā apmēram 30 % pieaugušo ir miega traucējumi. Visbiežāk pieaugušie cieš no bezmiega, kas izpaužas kā grūtības iemigt vai nogulēt visu nakti.
Šis atklājums ir svarīgs, jo miegs bērnībā ir esenciāli svarīgs labsajūtai un attīstībai. Bērna miegs ir jāskatās kontekstā ar ģimeni, īpaši ar mātes miega kvalitāti.
AVOTS: Urfer-Maurer N, Weidmann R, Brand S, et al. The association of mothers’ and fathers’ insomnia symptoms with school-aged children’s sleep assessed by parent report and in-home sleep-electroencephalography. Sleep Medicine, 2017

Saistītie raksti
-
Miega kvalitāte un struktūra. Kā to ietekmē medikamenti un narkotiskās vielas?
Jebkurš medikaments, kas šķērso hematoencefālisko barjeru, spēj ietekmēt miega struktūru un tā kvalitāti. Šajā rakstā aplūkojam dažādu medikamentu grupu pārstāvju ietekmi. Lasīt visu
-
Zemāks ķermeņa masas indekss nozīmē zemāku 2.tipa cukura diabēta risku
Zemāks ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir konsekventi saistīts ar samazinātu 2. tipa cukura diabēta risku cilvēkiem ar daudzveidīgu ģimenes anamnēzi, ģenētiskajiem riska faktoriem un svaru, liecina jauns pētījums. Lasīt visu
-
Aspirīns plus tiešas darbības antikoagulanti dažiem pacientiem var nodarīt vairāk ļauna nekā laba
Aspirīna un tiešas darbības perorāla antikoagulanta (DOAC) terapijas apvienošana venozās trombembolijas (VTE) sekundārajai profilaksei vai insulta novēršanai, kas saistīta ar nevalvulāru priekškambaru mirdzēšanu (NVAF) bez skaidras norādes, bija saistīta ar paaugstinātu asiņošanas risku lielā reģistros balstītā kohortā. Lasīt visu
-
Migrēnas galvassāpes? Apsveriet aspirīna lietošanu to profilaksei un terapijai
Migrēnas galvassāpes ir trešā biežākā saslimšana pasaulē, no tām cieš katrs septītais pasaules iedzīvotājs. Migrēnas pacientiem ir arī paaugstināts insulta risks. Lasīt visu