Statīnu terapija samazina amputāciju risku pacientiem ar cukura diabētu

Doctus . | 2017. gada 4. septembris

Pētījuma mērķis bija novērtēt, vai statīnu lietošana ir saistīta ar zemāku apakšējo ekstremitāšu amputāciju risku pacientiem ar 2.tipa cukura diabētu un perifēro artēriju slimību (PAS).  

Šis bija novērojuma kohortas pētījums, kurā iekļāva 69 332 pacientus, kuriem bija gan cukura diabēts, gan PAS. Visus pacientus iedalīja trīs grupās: 11 409 pacienti, kuri lietoja statīnus; 4430 pacienti, kuri lietoja citus lipīdu līmeni pazeminošus medikamentus; 53 493 pacienti, kuri nelietoja lipīdu līmeni pazeminošus medikamentus.   Galvenais iznākums bija apakšējo ekstremitāšu amputācija. Sekundārie iznākumi bija mirstība no sirds un asinsvadu slimībām un visu cēloņu mirstība stacionārā.

Salīdzinot ar statīnu nelietotājiem, tiem, kuri lietoja statīnus, novēroja zemāku amputāciju risku (HR=0,75; 95 % TI [0,62 – 0,90]), zemāku mirstību no sirds un asinsvadu slimībām stacionārā (HR=0,75; 95 % TI [0,69 – 0,87]) un zemāku visu cēloņu mirstību (HR=0,73; 95 % TI [0,69 – 0,77]).  Pēc samērošanas pēc citiem faktoriem, statīnu efekts saglabājās.

Pētnieki secināja, ka cukura diabēta pacientiem, kuriem ir arī PAS un kuri lieto statīnus, ir zemāks apakšējo ekstremitāšu amputāciju risks un zemāks kardiovaskulāras nāves risks, nekā līdzīgiem pacientiem, kuri nelieto statīnu terapiju.

 

AVOTS: Hsu CY, Chen Yt, Su YW, et al. Statin Therapy Reduces Future Risk of Lower-Limb Amputation in Patients With Diabetes and Peripheral Artery Disease. J Clin Endocrinol Metab. 2017;102(7):2373-2381. 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Statīni ikdienas klīniskajā praksē – riski un ieguvumi

    Statīnus plaši lieto ikdienas ārsta praksē, tie atzīti par efektīviem, lai profilaktiski pasargātu pacientus no  aterosklerotiskām vaskulārām saslimšanām, primāri samazinot zema blīvuma holesterīna koncentrāciju plazmā. Turklāt statīni ir labi panesami, tiem ir lielisks drošības profils, blakusparādības ir reti un tikai dažiem pacientiem. Tomēr zinātniskajā literatūrā nebeidz virmot diskusijas par to, vai tiešām statīni ir tik nekaitīgi un droši lietojami klīniskajā praksē, tāpēc apkopojam kardioloģes, endokrinoloģes un ģimenes ārstes viedokli.   Lasīt visu

  • Statīni – pārdomas, sagaidot to lietošanas 40. jubileju

    2011. gadā atzīmējama viena no ļoti nozīmīgām medicīnas jubilejām – kopš statīnu dzimšanas apritēs 40 gadu. Par holesterīna līmeņa koriģēšanu tiek runāts un rakstīts tik bieži, ka, šķiet, ir grūti pārsteigt ar jaunumiem šajā medicīnas nozarē. Bet tik un tā vai ik dienu parādās aizvien jaunas ziņas par šo unikālo preparātu jaunatklātajām vai apstiprinātajām īpašībām. Lasīt visu