Jauns modelis, lai aprēķinātu laiku līdz metastāžu attīstībai krūts vēža gadījumā

Doctus . | 2018. gada 29. oktobris

Jaunais modelis informācijas apkopošanai par recidīvu risku sievietēm ar agrīni atklātu krūts vēzi ļaus onkologiem izrēķināt laiku līdz metastātiskas slimības attīstībai. Modelis balstīts pacientes vecumā un slimības stadijā.

Metastāžu recidīvu risks līdz šim nebija zināms, jo vēža reģistros netiek apkopota informācija par recidīviem. Šajā pētījumā aprakstīta metode, kā aprēķināt risku, izmantojot vēža reģistru slimību specifisko izdzīvotību. Šajā pētījumā metode pielāgota krūts vēža pacientēm bez vēža anamnēzē, kurām bija zināma slimības stadija un hormonreceptoru (HR) statuss.

Pētnieki secināja, ka recidīvu risks lielāks ir tām sievietēm, kurām krūts vēzi diagnosticē lielākā vecumā, agrīnā periodā, novēlotāk un kurām HR ir negatīvs. Sievietēm, kurām diagnosticēja krūts vēzi 60 – 74 gadu vecumā un kurām bija HR pozitīvs vēzis, vēzis 5 gadu laikā recidivēja 2,5 % ar vēzi 1. stadijā, 9,6 % - 2. stadijā un 34,5 % - 3. stadijā, savukārt sievietēm ar HR negatīvu piecu gadu laikā krūts vēzis recidivēja 6,5 % ar 1. stadijas, 20,2 % ar 2. stadijas un 48,5 % ar 3.stadijas vēzi.

Lai gan HR pozitīvos gadījumos recidīvu risks bija zemāks īsākā laika periodā pēc vēža diagnosticēšanas, risks saglabājās ilgāk nekā HR negatīvos gadījumos.

Rezultāti uzrāda, ka ir iespējams iegūt informāciju par recidīvu risku, izmantojot slimības specifisko izdzīvotību. Metodi ir iespējams pielāgot arī citām vēža lokalizācijām.  

AVOTS: Mariotto AB,  Zou Z, Zhang F, et al.  Can We Use Survival Data from Cancer Registries to Learn about Disease Recurrence? The Case of Breast Cancer. Cancer Surveillance Research. Published OnlineFirst October 18, 2018 

 

 

Uz augšu ↑