Kafijas lietošana var samazināt rozācijas attīstības risku

Doctus . | 2018. gada 22. oktobris

Kafijas ar kofeīnu dzeršana ir saistīta ar zemāku rozācijas risku, secināts pētījumā.

Kofeīns samazina vazodilatāciju un tam ir imunosupresanta efekts, kas potenciāli var samazināt rozācijas risku. Tomēr  karstums no kafijas var būt kā palaidējmehānisms rozācijas uzliesmojumam. Līdz šim saistība starp rozācijas risku un kofeīna uzņemšanu bija neskaidra. Tādēļ šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp rozācijas attīstības risku un kofeīna uzņemšanu, tai skaitā, kafijas dzeršanu.

Pētījumā iekļāva 82 737 sievietes. Informācija par kafijas, tējas un šokolādes patēriņu tika ievākta reizi četros gados. Galvenais iznākums bija informācija par klīniski diagnosticētu rozāciju.

Vidējais dalībnieču vecums pētījuma sākumā bija 50,5 gadi. 1 120 051 persongadu laikā tika konstatēti 4954 jauni rozācijas gadījumi. Pēc samērošanas ar citiem riska faktoriem, atklāja apgrieztu saistību starp kofeīna uzņemšanu un rozācijas risku (HR=0,76; 95 % TI [0,69 – 0,84]). Apgriezta saistība tika konstatēta arī starp rozācijas risku un kafijas ar kofeīnu lietošanu (HR=0,77 tam, kuras lietoja četras vai vairāk kafijas tasītes dienā, salīdzinot ar tām, kuras lietoja mazāk kā 1 kafijas tasīti mēnesī). Attiecībā uz kafiju bez kofeīna šādu saistību nekonstatēja. Tālākas analīzes pierādīja, ka kofeīna uzņemšana no citiem avotiem (tēja, šokolāde), izņemot kafiju, nav saistīta ar samazinātu rozācijas risku.  

Pētnieki secina, ka kofeīna uzņemšana ir saistīta ar zemāku rozācijas attīstības risku. Tālākos pētījumos jānoskaidro mehānismi, kas izskaidrotu šo saistību.

AVOTS: Li S, Chen ML, Drucker AM, et al. Association of Caffeine Intake and Caffeinated Coffee Consumption With Risk of Incident Rosacea In Women. JAMA Dermatol. Published online October 17, 2018. 

 

Uz augšu ↑