Uzņemot vairāk ūdens, samazinās atkārtotu urīnpūšļa infekciju biežums sievietēm

Doctus . | 2018. gada 4. oktobris

Izdzerot papildus 1,5 litrus ūdens dienā, var samazināt atkārtotas urīnpūšļa infekcijas gandrīz uz  pusi sievietēm pirms menopauzes vecumā, secināts gadu ilgušā pētījumā ar sievietēm, kurām anamnēzē bija atkārtotas urīnpūšļa infekcijas.

Papildus ūdens uzņemšanu parasti rekomendē sievietēm ar atkārtotiem cistītiem, bet līdz šim trūka pierādījumu šai rekomendācijai. Pētījuma mērķis bija novērtēt palielināta uzņemtā ūdens daudzuma efektivitāti uz atkārtotu cistītu biežumu sievietēm pirms menopauzes vecumā.

Šis bija nejaušināta iedalījuma atvērta tipa, kontrolēts 12 mēnešu pētījums. Pētījumā iekļāva 140 sievietes, kurām bijušas vismaz trīs atkārtota cistīta epizodes iepriekšējā gada laikā, visas dalībnieces izdzēra mazāk kā 1,5 l ūdens dienā.  Puse sieviešu tika iedalītas ūdens grupā (papildus uzņēma 1,5 litrus ūdens dienā), otra puse – kontroles grupā.  Uzņemtā ūdens daudzums un cistīta simptomi tika novērtēti pētījuma sākumā, 6 un 12 mēnešus pēc pētījuma uzsākšanas, kā arī ikmēneša telefonintervijās.

Primārais iznākums bija atkārtotu cistītu biežums 12 mēnešu periodā. Sekundārie iznākumi bija antimikrobo medikamentu lietošanas skaits, vidējais laiks starp atkārtotām cistīta epizodēm.

Vidējais dalībnieču vecums bija 35,7 gadi (SD 8,4) un vidējais cistīta epizožu skaits iepriekšējā gadā bija 3,3 (SD 0,6). 12 mēnešu pētījuma periodā vidējais cistīta epizožu skaits bija 1,7 (95 % TI [1,5 – 1,8]) ūdens grupā un 3,2 (95 % TI [3,0 – 3,4]) kontroles grupā, atšķirība starp grupām bija 1,5 (95 % TI [1,2 – 1,8]; p<0,001). Kopumā tika konstatētas  327 cistīta epizodes, 111 ūdens grupā un 216 kontroles grupā. Ūdens grupā antimkrobais režīms cistīta ārstēšanai tika lietots 1,9 reizes pret 3,6 reizēm kontroles grupā. Vidējais laika intervāls starp atkārtotām cistīta epizodēm bija 142,8 dienas (95 %TI [127,4  160,1]) ūdens grupā un 84,4 (95 % TI [75,4 – 94,5]) kontroles grupā.

Pētnieki secināja, ka, palielinot uzņemtā ūdens daudzumu, izdodas samazināt atkārtotu cistītu biežumu augsta riska sievietēm, kuras ikdienā izdzer mazu ūdens daudzumu.

 

AVOTS: Hooton TM, Vecchio M, Iroz A, et al. Effect of Increased Daily Water Intake in Premenopausal Women With Recurrent Urinary Tract Infections. JAMA Internal Medicine, 2018

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu