Daudzas slimības paaugstina komplikāciju risku pēc gūžas lūzuma operācijas

Doctus . | 2018. gada 4. decembris

Pārkinsona slimība, osteoartrīts, reimatoloģiskas saslimšanas, alkoholisms un psihiski traucējumi paaugstina komplikāciju risku pēc gūžas operācijas, secināts Somijā veiktā pētījumā.

4,6 % no visiem pacientiem pēc gūžas operācijas un 10 % no visiem pacientiem pēc gūžas endoprotezēšanas konstatētas komplikācijas trīs mēnešu laikā pēc operācijas.

Gūžas operācijas ir saistītas ar iespējamām medicīniskām un ķirurģiskām komplikācijām, kas var negatīvi ietekmēt pacienta veselības iznākumus un/ vai paaugstināt izmaksas. Šajā pētījumā tika izvērtēts, kuri riska faktori ir saistīti ar agrīnu atkārtotu hospitalizāciju risku ķirurģisku komplikāciju dēļ pēc gūžas kakliņa lūzuma operācijas.

Pētījumam tika izmantota datu bāze, kurā bija informācija par 68 800 gūžas lūzumiem, kas tika ārstēti laika posmā 1999. – 2011.gads. Datu bāzē bija informācija par atkārtotām hospitalizācijām, blakus saslimšanām, lūzuma veidu, slimnīcas veidu un izmantotajām ārstēšanas metodēm.

Agrīna atkārtota hospitalizācija trīs mēnešu laikā pēc operācijas ķirurģisku komplikāciju dēļ tika novērota 4,6 % gadījumu. Paaugstināts atkārtotu hospitalizāciju biežums tika novērots pacientiem ar: smagu alkoholismu (HR=1,38; 95 % TI [1,23 – 1,53]), Pārkinsona slimību (HR=1,22; 95 % TI [1,05 – 1,42]), osteoartrītu (HR=2,02; 95 % TI [1,83 – 2,23]), reimatiskām saslimšanām (HR=1,44; 95 % TI [1,27 -1,65]). Tāpat komplikācijas biežāk novēroja pēc gūžas kakliņa lūzuma, pacientiem ar depresiju, psihiskiem traucējumiem, kā arī tiem, kuriem operācija tika veikta novēloti (vēlāk kā pirmajās trīs dienās pēc lūzuma) vai arī tiem, kuriem iepriekš bija veikta totāla gūžas artroplastija.

Pētnieki secina, ka vairāki faktori ir saistīti ar paaugstinātu atkārtotu hospitalizāciju risku pēc gūžas operācijas. Pētnieki iesaka ņemt vērā šos faktorus un atbilstoši tiem pārskatīt izvēlētās ārstēšanas metodes un pēc operācijas protokolu.

AVOTS: Yli-Kyyny TT, Sund R, Heinänen M, et al.Risk factors for early readmission due to surgical complications after treatment of proximal femoral fractures – A Finnish National Database study of 68,800 patientsInjury, 2018

Uz augšu ↑