Daudzas slimības paaugstina komplikāciju risku pēc gūžas lūzuma operācijas

Doctus . | 2018. gada 4. decembris

Pārkinsona slimība, osteoartrīts, reimatoloģiskas saslimšanas, alkoholisms un psihiski traucējumi paaugstina komplikāciju risku pēc gūžas operācijas, secināts Somijā veiktā pētījumā.

4,6 % no visiem pacientiem pēc gūžas operācijas un 10 % no visiem pacientiem pēc gūžas endoprotezēšanas konstatētas komplikācijas trīs mēnešu laikā pēc operācijas.

Gūžas operācijas ir saistītas ar iespējamām medicīniskām un ķirurģiskām komplikācijām, kas var negatīvi ietekmēt pacienta veselības iznākumus un/ vai paaugstināt izmaksas. Šajā pētījumā tika izvērtēts, kuri riska faktori ir saistīti ar agrīnu atkārtotu hospitalizāciju risku ķirurģisku komplikāciju dēļ pēc gūžas kakliņa lūzuma operācijas.

Pētījumam tika izmantota datu bāze, kurā bija informācija par 68 800 gūžas lūzumiem, kas tika ārstēti laika posmā 1999. – 2011.gads. Datu bāzē bija informācija par atkārtotām hospitalizācijām, blakus saslimšanām, lūzuma veidu, slimnīcas veidu un izmantotajām ārstēšanas metodēm.

Agrīna atkārtota hospitalizācija trīs mēnešu laikā pēc operācijas ķirurģisku komplikāciju dēļ tika novērota 4,6 % gadījumu. Paaugstināts atkārtotu hospitalizāciju biežums tika novērots pacientiem ar: smagu alkoholismu (HR=1,38; 95 % TI [1,23 – 1,53]), Pārkinsona slimību (HR=1,22; 95 % TI [1,05 – 1,42]), osteoartrītu (HR=2,02; 95 % TI [1,83 – 2,23]), reimatiskām saslimšanām (HR=1,44; 95 % TI [1,27 -1,65]). Tāpat komplikācijas biežāk novēroja pēc gūžas kakliņa lūzuma, pacientiem ar depresiju, psihiskiem traucējumiem, kā arī tiem, kuriem operācija tika veikta novēloti (vēlāk kā pirmajās trīs dienās pēc lūzuma) vai arī tiem, kuriem iepriekš bija veikta totāla gūžas artroplastija.

Pētnieki secina, ka vairāki faktori ir saistīti ar paaugstinātu atkārtotu hospitalizāciju risku pēc gūžas operācijas. Pētnieki iesaka ņemt vērā šos faktorus un atbilstoši tiem pārskatīt izvēlētās ārstēšanas metodes un pēc operācijas protokolu.

AVOTS: Yli-Kyyny TT, Sund R, Heinänen M, et al.Risk factors for early readmission due to surgical complications after treatment of proximal femoral fractures – A Finnish National Database study of 68,800 patientsInjury, 2018

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu