Iekaisīgo zarnu slimība saistīta ar paaugstinātu prostatas vēža risku

Doctus . | 2018. gada 10. decembris

Vīriešiem ar iekaisīgo zarnu slimību (IZS) ir četras – piecas reizes augstāks prostatas vēža risks nekā vīriešiem bez IZS, secināts 20 gadus ilgušā pētījumā.

Līdz šim trūka informācijas par prostatas vēža risku pacientiem ar iekaisīgu zarnu slimību, tādēļ šī pētījuma mērķis bija salīdzināt prostatas vēža incidenci vīriešiem ar un bez IZS.

Šis bija retrospektīvs kohorta pētījums, kas tika veikts par laika periodu 1996. – 2017. gads.  Vīriešiem ar IZS (n=1033) nejaušināti tika pielasīti deviņi samēroti pēc vecuma un dzimuma kontroles grupas vīrieši (n=9306). Visiem pacientiem tika veikts vismaz viens prostatas specifiskā antigēna (PSA) mērījums.

Prostatas vēža incidence desmit gados bija 4,4 % vīriešiem ar IZS un 0,65 % kontroles grupas vīriešiem (HR=4,84; 95 % TI [3,19 – 6,69], p<0,001). Klīniski nozīmīga prostatas vēža incidence desmit gadu periodā bija 2,4 % vīriešiem ar IZS un 0,42 % kontroles grupas vīriešiem (HR=4,04; 95 % TI [2,52 – 6,48], p<0,001). Pēc 60 gadu vecuma PSA vērtības bija augstākas vīriešiem ar IZS (p<0,05).

Pētnieki secina, ka vīriešiem ar iekaisīgu zarnu slimību ir augstāki klīniski nozīmīga prostatas vēža incidences rādītāji, salīdzinot ar līdzīga vecuma un rases vīriešiem bez IZS.

 

AVOTS: Burns JA, Weiner AB, Catalona WJ, et al.Inflammatory Bowel Disease and the Risk of Prostate Cancer. European Urology, 2018.

Uz augšu ↑
 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu

 • Amlodipīna lietošana saistīta ar zemāku podagras risku

  Doctus . | 2020. gada 11. februāris

  Senioriem ar hipertensiju amlodipīna lietošana samazina iltermiņa podagras risku, salīdzinot ar lisinoprilu vai hlortalidonu. Lasīt visu