Antidepresantu lietošana un hipertensija primārajā veselības aprūpē

Doctus . | 2018. gada 7. februāris

Ir zināms, ka daudzi antidepresanti paaugstina asinsspiedienu, bet pētījumu rezultāti par antidepresantu efektu uz hipertensijas attīstību nav viennozīmīgi. 

Pētījuma mērķis bija novērtēt, vai antidepresantu lietošana ir saistīta ar sekojošu hipertensijas attīstību.

Tika veikts retrospektīvs kohorta pētījuma, izmantojot elektroniskos veselības ierakstus par 6224 pacientiem, kuriem bija ģimenes ārsta apmeklējumi 2008.-2015.gadā. Recepšu datu bāzē tika iegūta informācija par izrakstītajiem antidepresantiem un no slimību vēsturēm ieguva informāciju par diagnosticētu hipertensiju. Antidepresantu ekspozīcija tika iedalīta trīs grupās: antidepresanti, kas paaugstina asinsspiedienu, antidepresanti, kas nepaaugstina asinsspiedienu un netiek lietoti antidepresanti. Tika rēķināts nesamērotais un samērotais Koks proporcionālo draudu modelis, lai novērtētu saistību starp antidepresantu lietošanu un hipertensijas attīstību.

Nesamērotais modelis uzrādīja, ka antidepresantu, kuri paaugstina asinsspiedienu, lietošana ir saistīta ar hipertensijas attīstību, salīdzinot ar antidepresantu nelietošanu (HR=1,3; 95 % TI [1,08 – 1,57]). Samērojot pēc jaucējfaktoriem, šī saistība vairs nebija statistiski ticama (HR=1,2; 95 % TI [0,97 – 1,49]).  

Pētnieki secina, ka biežāk lietotie antidepresanti nav saistīti ar hipertensijas attīstību, ja tiek kontrolēti citi faktori, kas ir saistīti ar antidepresantu lietošanu un hipertensiju. Nepieciešami papildus pētījumi par iespējamajām devām un lietošanas ilguma efektu uz hipertensijas attīstību.

AVOTS: Breeden M, Brieler J, Salas J, et al. Antidepressants and Incident Hypertension in Primary Care Patients. J Am Board Fam Med. 2018;31(1):22-28. 

Uz augšu ↑
 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu