Sāpes ceļos var veicināt depresijas simptomu attīstību

Doctus . | 2018. gada 26. marts

Ceļa osteoartrīts Japānā skar 55 % cilvēku pēc 40 gadu vecuma. Pētnieki analizēja sāpes ceļos un izmainītas ceļa funkcionēšanas spējas saistībā ar depresiju.

Pētījuma mērķis bija izvērtēt saistību starp sāpēm ceļos un ceļa funkcijām un depresīviem simptomiem vecāka gada gājuma cilvēkiem.

Šis bija populācijā balstīts perspektīvs kohorta pētījums. Pētījumā piedalījās 573 dalībnieki (260 vīrieši un 313 sievietes) 65 gadus veci un vecāki, bez depresīviem simptomiem pētījuma sākumā; 95,6 % piedalījās novērošanas intervijās pēc 2 gadiem.

Ceļa sāpju līmenis un funkciju ierobežojums tika novērtēts, izmantojot aptauju. Depresijas simptomi tika noskaidroti mājas vizītēs sarunās viens pret vienu.

2 novērošanas gadu laikā 11,9 % dalībnieku attīstījās depresīvi simptomi, pētnieki secināja, ka sāpes ceļos un izmainītas funkcijas ceļos ir saistītas ar depresīviem simptomiem. Sāpes naktī (koriģēts OR=2,6; 95 % TI [1,4 – 4,9]), grūtības uzvilkt zeķes (koriģēts OR=3,7; 95 % TI [1,8 – 7,5]), grūtības iekāpt un izkāpt no mašīnas (koriģēts OR=3,4; 95 % TI [1,8 – 6,5]) un grūtības novilkt zeķes (koriģēts OR=3,1; 95 % TI [1,5 – 6,5]) cieši bija saistītas ar depresīvu simptomu attīstību.

Ārstiem būtu jāizjautā gados vecāki cilvēki par sāpēm ceļos un grūtībām veikt ikdienas aktivitātes, lai atpazītu pacientus, kuriem varētu attīstīties depresīvi simptomi.

 

AVOTS: Sugai K, Takeda-Imai F, Michikawa T,et al. Association Between Knee Pain, Impaired Function, and Development of Depressive Symptoms. Journal of the American Geriatrics Society, 2018; 66 (3): 570.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu