15 % osteoporozes pacientu, kuri paņem “medikamentu brīvdienas” piedzīvo kaulu lūzumu
Pētījumā atklāts, ka 15,4 % pacientu, kuri paņem tā saucamās “medikamentu brīvdienas” no osteoporozes medikamentiem, bisfosfonātiem, cieš no kaulu lūzumiem.
Sešu novērošanas gadu laikā ikgadējā lūzumu incidence ir no 3,7 līdz 9,9 %, biežāk lūzumi tiek novēroti ceturtajā un piektajā gadā.
Bisfosfonāti ir biežāk lietotie medikamenti osteoporozes ārstēšanai. Šie medikamenti palēnina kaulu sabrukšanu, palīdz uzturēt kaulu blīvumu un samazina lūzumu risku. Tomēr jāņem vērā, ka ilgstošai bisfosfonātu lietošanai var būt blakusparādības, tādēļ ar vidēji smagu osteoporozi tiek ieteikts paņemt “medikamentu brīvdienas” piecus gadus pēc perorālas bisfosfonātu lietošanas vai trīs gadus pēc intravenozas bisfosfonātu lietošanas. Sievietēm ar smagu osteoporozi “medikamentu brīvdienas” iesaka paņemt desmit gadus pēc perorālas bisfosfonātu terapijas uzsākšanas un sešus gadus pēc intravenozas terapijas uzsākšanas. Tomēr trūkst informācijas, cik ilgāk ir jābūt šīm brīvdienām. Retrospektīvā pētījumā tika analizēta informācija par 371 sievieti un 30 vīriešiem ar osteoporozi vai osteopēniju, kuru uzsāka “medikamentu brīvdienas”. Pacienti bisfosfonātus lietoja vidēji 6,3 gadus pirms “medikamentu brīvdienu” uzsākšanas. Divi biežāk izrakstītie bisfosfonāti bija alendronāts (lietoja 62 % pacientu) un risedronāts (lietoja 34 % pacientu). 62 pacientiem (15,4 %) novēroja lūzumu pēc “medikamnetu brīvdienām”. Biežākās lūzumu vietas bija plaukstas locītava, pēda, ribas un mugurkauls. Pacienti, kuriem konstatēja lūzumus bija vecāki un ar zemāku kaulu minerālo blīvumu pētījuma sākumā. Pēc lūzuma pacienti atkal saņēma bisfosfonātu terapiju.
Pētnieki norāda, ka lūzumu risks ir regulāri jākontrolē pacientiem, kuriem ir “medikamentu brīvdienas”, ārstam jāizvērtē, kad atsākt lietot medikamentus.
AVOTS: Loyola University Health System. Fifteen percent of osteoporosis patients who take 'drug holidays' suffer bone fractures. ScienceDaily. ScienceDaily, 4 May 2018.
-
Metformīna lietošana samazina nāves risku pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu
Metformīna lietošana pirms Covid-19 diagnozes ir saistīta ar trīskārtīgu mirstības samazināšanos Covid-19 pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Cukura diabēts ir nozīmīgs riska faktors Covid-19 komplikāciju attīstībai. Lasīt visu
-
Par ārkārtas situācijas turpināšanu varētu lemt pēc "luksafora principa"
Pēc 7. februāra par ārkārtas situācijas virzību varētu lemt pēc “luksofora principa”, nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, proti, pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Lasīt visu
-
Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju
Jaunā pētījumā pierādīts, ka šizofrēnija un šizotipiskie traucējumi paaugstina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīves laikā. Palielinātais risks var būt saistīts ar izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā, ko izraisa dopamīna receptoru antagonisti, vai šizofrēnijas neirobioloģiskām sekas. Lasīt visu