Ar asins testu var atklāt nieru vēzi 5 gadus agrāk nekā ar standarta metodēm

Doctus . | 2018. gada 14. augusts

Zinātnieki atklājuši asins marķieri, ar kuru var prognozēt personas risku uz nieru vēzi un agrīni to atklāt.

Pētījumā izmantoja 190 pacientu ar nieru vēzi asins paraugus un 190 kontroles pacientu asins paraugus. Tika atklāts, ka mērot proteīna molekulas – KIM-1 – līmeni asinīs, iespējams prognozēt, vai personai turpmāko piecu gadu laikā attīstīsies nieru vēzis. Pētījuma rezultāti arī uzrāda, jo augstāka KIM-1 koncentrācija asinīs, jo augstāks nieru vēža attīstības risks. Tāpat tika secināts, ka pacientiem ar nieru vēzi KIM-1 līmenis ir saistīts ar sliktākiem izdzīvotības rādītājiem, jo augstāks KIM-1 līmenis asinīs, jo sliktāki izdzīvotības rādītāji.

Pētnieki prognozē, ka nākotnē KIM-1 līmeņa mērīšana varētu būt nozīmīgs instruments agrīnā nieru vēža atklāšanā, kas ļaus pacientus sadalīt augsta riska un zema riska grupās.  

Nākamie soļi ir analizēt, vai KIM-1 līmenis var palīdzēt atklāt audzējus ar labu prognozi, tos, kas ir agrīnā stadijā un kuri labi padodas terapijai.

Nieru vēzis ir septītajā vietā no visiem audzējiem Anglijā. Agrīni atklājot, vairāk kā 8 no 10 pacientiem ar nieru vēzi nodzīvo 5 gadus un ilgāk. Nieru vēzi atklājot novēloti, 5 gadus un ilgāk nodzīvo tikai katrs desmitais pacients. Tādēļ ļoti svarīgi ir atklāt nieru vēzi savlaicīgi.

 

AVOTS: Ghislaine Scelo, David C. Muller, Elio Riboli, et al. KIM-1 as a blood-based marker for early detection of kidney cancer: a prospective nested case-control study. Clinical Cancer Research, 2018; clincanres.1496.2018

Uz augšu ↑