Cilvēkiem ar astmu ir augstāks aptaukošanās risks

Doctus . | 2018. gada 17. septembris

Aptaukošanās ir zināms kā astmas attīstības riska faktors, bet jaunā pētījumā pierādīta pretēja saistība: cilvēkiem ar astmu ir lielāka iespējamība, ka būs aptaukošanās.

Pētījumā iekļāva 8618 cilvēkus no 12 valstīm, kuriem nebija aptaukošanās pētījuma sākumā. Visiem dalībniekiem ķermeņa masas indekss bija zem 30 kg/m2. Pētījums tika uzsākts 90.tajos gados, visus dalībniekus novēroja pēc 10 un 20 gadiem.  Pētījumā analizēja saistību starp astmas esamību pētījuma sākumā un aptaukošanos 10 gadus vēlāk. Tika ņemti vērā arī citi aptaukošanās riska faktori: vecums, dzimums, dzīvesvietas valsts un fiziskās aktivitātes.

Pētījumā atklāja, ka 10,2 % cilvēku ar astmu pēc 10 gadiem bija aptaukošanās, savukārt starp dalībniekiem bez astmas pēc 10 gadiem aptaukošanos konstatēja 7,7 %. Aptaukošanās risks bija lielāks tiem dalībniekiem, kuriem astma sākās pieaugušā vecumā, kā arī aptaukošanās risks bija lielāks tiem, kuriem bija astma, bet nebija alerģijas.

Pētnieki atzīst, ka saistība starp šiem diviem stāvokļiem (astma un aptaukošanās) ir daudz komplicētāka nekā līdz šim tika domāts. Jāveic papildus pētījumi, lai noskaidrotu, kā astma paaugstina aptaukošanās risku, kā arī vai astmas terapijai ir ietekme uz aptaukošanās risku.

 

AVOTS: European Lung Foundation. People with asthma at higher risk of becoming obese. ScienceDaily. ScienceDaily, 15 September 2018. 

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu