Pierādīta cēloniska saistība starp alkohola lietošanu un depresiju

Doctus . | 2018. gada 26. septembris

Problemātiskā alkohola lietošana ir depresijas attīstības riska faktors, secināts pētījumā. Pētnieki aicina pievērst lielāku uzmanību problemātiskajiem alkohola lietotājiem un depresijas attīstībai.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp depresiju un alkohola lietošanu vīriešiem vispārējā populācijā.

Pētījumā tika iekļauti 2511 vīrieši vecumā no 20 līdz 65 gadiem no vispārējās populācijas, no tiem 2191 vīrietis tika iekļauts kontroles grupā (AUDIT punktu skaits <12) un 320 vīrieši tika iekļauti problemātisko alkohola lietotāju grupā (AUDIT punktu skaits >= 12). Ar statistikas analīzes metodēm tika analizēta saistība starp problemātisko alkohola lietošanu un depresijas attīstību laika gaitā. Visi dalībnieki tika novēroti četrus gadus.

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka alkohola lietošana un depresija ir stabilas problēmas laika gaitā. Kontroles grupā netika konstatēta saistība starp alkohola lietošanu un depresijas attīstību, savukārt problemātiskā alkohola lietošana iepriekšējos gados ietekmē depresijas attīstību vēlākos gados.

Pētījumā salīdzināja mērenus alkohola lietotājus ar problemātiskajiem alkohola lietotājiem un atklāja cēlonisku saistību starp depresiju un alkohola lietošanu. Ilgtermiņa saistība netika konstatēt starp mēreniem alkohola lietotājiem un depresiju, savukārt problemātiskajiem alkohola lietotājiem ir paaugstināts depresijas attīstības risks.

AVOTS: Lee SB, Chung S, Lee HK, et al. The Mutual Relationship Between Men's Drinking and Depression. A 4-Year Longitudinal Analysis. Alcohol Alcohol. 2018;53(5):597-602. 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu