Preeklampsija saistīta ar vēlāku insulta risku, aspirīns var palīdzēt

Doctus . | 2019. gada 9. janvāris

Preeklampsija vai cita veida hipertensija grūtniecības laikā paaugstina insulta risku vēlāk dzīves laikā, šo risku var mazināt ilgstoši lietojot aspirīnu.

Pētījuma mērķis bija novērtēt, vai hipertensīvi traucējumi grūtniecības laikā paaugstina insulta risku sievietēm, kā arī, vai ilgstoša aspirīna vai statīnu lietošana modificē šo risku. Šis bija perspektīvs kohorta pētījums. Pētījuma primārais iznākums bija visu veidu insults vai insults pirms 60 gadu vecuma sievietēm ar un bez hipertensīviem traucējumiem grūtniecības laikā.

Pētījumā tika iekļauta informācija par 83 749 sievietēm, no tām 4070 (4,9 %) bija hipertensīvi traucējumi grūtniecības laikā.  Sievietēm ar hipertensīviem traucējumiem grūtniecības laikā bija augstāks visu insulta veidu risks (Hr=1,3; 95 % TI [1,2 – 1,4], bet nebija paaugstināts insultu risks pirms 60 gadu vecuma (HR=1,2; 95 % TI [0,9 – 1,7]). Pastāv mijiedarbība (p=0,18) starp aspirīna lietošanu un anamnēze esošu hipertensīvu slimību grūtniecības laikā un insulta risku pirms 60 gadu vecuma: tām sievietēm, kuras nelietoja aspirīnu bija augstāks insulta risks (HR=1,5; 95 % TI [1,0 – 2,1]), savukārt tām, kuras aspirīnu lietoja insulta risks nebija paaugstināts (HR=0,8; 95 % TI [0,4 – 1,7]). Šāds efekts netika novērots sievietēm, kuras lietoja statīnus.

Pētnieki secina, ka sievietēm ar grūtniecības laikā bijušām hipertensīvām slimībām ir paaugstināts insulta risks ilgtermiņā, bet šo risku var mazināt, lietojot aspirīnu.

AVOTS: Miller EC, Boehme AK,  Chung NT, et al. Aspirin reduces long-term stroke risk in women with prior hypertensive disorders of pregnancy. The Neurology, December 26, 2018.

 

Uz augšu ↑
 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu

 • Amlodipīna lietošana saistīta ar zemāku podagras risku

  Doctus . | 2020. gada 11. februāris

  Senioriem ar hipertensiju amlodipīna lietošana samazina iltermiņa podagras risku, salīdzinot ar lisinoprilu vai hlortalidonu. Lasīt visu