Žurnāli

UZ FEBRUĀRA NUMURA VĀKA

JĀZEPS KORSAKS, narkologs, Daugavpils reģionālā slimnīca, privātprakse Rēzeknē

 "Iepazīstoties ar februāra Doctus tēmām, radās pārliecība, ka arī jaunajai veselības ministrei būtu lietderīgi iepazīties ar tā saturu."

"Pirmkārt, ar publikācijām, kur uzsvars virzīts uz slimību profilaksi: Dzīvot ilgi un veselu sirdi, Ausis, deguns, kakls — LOR speciālista ikdiena. Ikkatrs no veselības ministriem atbalstījis “mīļāko nozari”: kādam tā bija psihiatrija, citam ginekoloģija, vēl citam farmācija. Trūcis skata uz ainu kopumā. Iespējams, to var “norakstīt” uz partijas piederību un vēlmi pieņemt lēmumus ar tūlītēju rezultātu, bet, tā kā slimību profilakses uzlabošanā sasniegt tūlītējus rezultātus nav iespējams, tie norakstāmi kā nepopulāri, bez finansiālā ieguvuma aprēķina."

"Otrkārt, ar īpaši uzrunājošo rakstu par veltīgu, bezjēdzīgu vai eksaltētu ārstēšanu. Veselības ministrija varētu iniciēt vadlīniju, procedūras standartu izstrādi, mediķiem, sociālajiem darbiniekiem, psihologiem organizēt lekcijas un praktiskos treniņus darbam ar aizejošajiem pacientiem un viņu radiniekiem. Izstrādāt veidlapu paraugus, ar kuriem pacienti iepazītos, labās gribas gadījumā arī aizpildītu. Jo pašlaik pamatā viss darbs uzvelts ārstējošā vai ģimenes ārsta pleciem, kuri atrodas neapskaužamā situācijā: jāorientējas visās medicīnas nozarēs, jāaizpilda 101 papīrītis (atvainojiet, dokuments), jāizpilda MK noteikumi, NVD rīkojumi, regulas. Jābūt reizē ārstam, sociālajam darbiniekam, psihologam, brīnumdarītāja vai Dieva vietā. Nesaņemot adekvātu morālo un materiālo atlīdzību, veidojas izdegšanas sindroms. Ir neskaitāmi dzīvesstāsti, kad veiksmīgs mediķis slīkst alkoholā, tāpēc pazaudē darbu, rodas problēmas ģimenē, jā, arī pašnāvības..."

"Pievārējis cilvēcisko izaicinājumu — kāpt Elbrusā un sasniegt tā virsotni, nonācu pie atziņas, ka nav brīnišķīgākas sajūtas par kalna virsotnes iekarošanu un to mežonīgo pavadošo klusumu, kura nav par daudz, lai sakārtotu domas un gūtu spēku turpmākajam. Kolēģiem novēlu būt virzībā katram uz sava kalna virsotni un neapstāties pie pirmajām mākoņu grēdām."

Uz augšu ↑