Hlamīdijas sēklinieku audos saistītas ar vīriešu neauglību
Kvīnslendas universitātē veiktā pētījumā iezīmēta nediagnosticētu seksuāli transmisīvo slimību iespējamā loma vīriešu neauglībā. Pētījumā pirmo reizi atklāta hlamīdija neauglīgu vīriešu sēklinieku audu biopsijā.
Pētnieki 12 no 18 sēklinieku biopsiju donoru asinīs atrada arī antivielas, kas raksturīgas Chlamydia trachomatis, norādot, ka vīrieši ir bijuši pakļauti baktēriju iedarbībai, tomēr neviens no vīriešiem neziņoja par infekcijas simptomiem vai iepriekš diagnosticētu ar hlamīdiju vai jebkuru citu seksuāli transmisīvu infekciju (STI).
Galveni pētījuma secinājumi:
- Vīriešiem, kuru audi tika testēti, bija mērena līdz smaga neauglība, tas nozīmē, ka spermatozoīdi tika ražoti nedaudz vai netika ražoti nemaz, un lielākajai daļai šo vīriešu neauglības cēlonis nebija zināms.
- Hlamīdijas tika atrastas 45,3 % fiksētās sēklinieku biopsijās (43 no 95 vīriešiem), nevienam no šiem vīriešiem nebija zināms neauglības cēlonis.
- Hlamīdijas atrada arī 16,7 % tikko ņemtu sēklinieku biopsijās (3 no 18 vīriešiem), arī šiem vīriešiem nebija zināms neauglības cēlonis.
- 12 no 18 vīriešiem ar tikko ņemtu biopsiju (66,7 %) bija antivielas uz Chlamydia trachomatis, bet visi šie vīrieši bija asimptomātiski un viņi nezināja, ka viņiem ir STI.
Līdz šim hlamīdiju infekciju saistīja ar sieviešu neauglību, maz bija zināms par tās saistību ar vīriešu neauglību.
AVOTS: Bryan ER, McLachlan RI, Rombauts L, et al. Detection of chlamydia infection within human testicular biopsies. Human Reproduction, 2019
-
Par ārkārtas situācijas turpināšanu varētu lemt pēc "luksafora principa"
Pēc 7. februāra par ārkārtas situācijas virzību varētu lemt pēc “luksofora principa”, nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, proti, pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Lasīt visu
-
Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju
Jaunā pētījumā pierādīts, ka šizofrēnija un šizotipiskie traucējumi paaugstina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīves laikā. Palielinātais risks var būt saistīts ar izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā, ko izraisa dopamīna receptoru antagonisti, vai šizofrēnijas neirobioloģiskām sekas. Lasīt visu
-
ZVA skaidro Covid-19 vakcīnu atšķirības
Līdz šim Eiropas Savienībā, tostarp Latvijā, ar nosacījumiem reģistrētas divu ražotāju (“Pfizer” un “BioNTech” un “Moderna”) vakcīnas pret Covid-19. Kas tām kopīgs, kas atšķirīgs? Lasīt visu