Blakus saslimšanas un izrakstītie medikamenti pacientiem ar un bez sausās acs sindroma

Doctus . | 2019. gada 12. marts

Sausās acs sindroms ir daudzfaktoriāla acs virsmas slimība, kas var izpausties gan kā diskomforts, gan sāpes acīs ar un bez redzes asuma zuduma, un tā būtiski ietekmē kopējo dzīves kvalitāti.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt blakus saslimšanu daudzumu pacientiem ar sausās acs sindromu un salīdzināt to ar pacientiem bez šīs slimības.  Šis bija retrospektīvs gadījuma kontroles pētījums.

Pētījumam tika izmantoti dati no elektroniskajām veselības ierakstu datu bāzēm par periodu 2003.gada 1.janvāris – 2015.gada 31.marts. Pacientiem ar sausās acs sindromu tika pielasīti tāda paša vecuma, dzimuma un ģeogrāfiskās piederības pacienti bez sausās acs sindroma. Blakus saslimšanas un lietotie medikamenti tika salīdzināti abās grupās.

Pētnieki secināja, ka pacientiem ar sausās acs sindromu biežākās blakus saslimšanas ir hipertensija, katarakta, vairogdziedzera slimības, 2.tipa cukura diabēts un glaukoma. Visas blakus saslimšanas biežāk tika novērotas pacientiem ar sausās acs sindromu, salīdzinot ar pacientiem bez šīs slimības (p<0,001). Medikamentu lietošana (tai skaitā, bet ne tikai medikamenti acu slimību un blakus saslimšanu ārstēšanai) biežāk tika konstatēta pacientiem ar sausās acs sindromu (p<0,001).

Lielai daļai pacientu ar sausās acs sindromu ir arī citas saslimšanas un vairāk izrakstītu medikamentu, nekā pacientiem bez sausās acs sindroma, tādēļ pacientiem ar sausās acs sindromu biežāk ir nepieciešama multidisciplināra ārstēšanas pieeja.

 

AVOTS: Dana R,Bradley JL, Guerin A, et al. Comorbidities and Prescribed Medications in Patients With or Without Dry Eye Disease: A Population-Based Study. American Journal of Ophthalmology. Volume 198, February 2019, Pages 181-192.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu