Mērens muskuļu spēks var mazināt 2.tipa cukura diabēta risku

Doctus . | 2019. gada 13. marts

30 miljoniem amerikāņu ir cukura diabēts, 90 – 95 % ir 2. tipa cukura diabēts. Jaunā pētījumā pierādīts, ka muskuļu spēks par 32 % mazina cukura diabēta risku.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp muskuļu spēku un 2.tipa cukura diabēta attīstību, neatkarīgi no kardiorespiratorajām darbspējām. Pētījumā iekļāva 4681 pieaugušo vecumā no 20 līdz 100 gadiem, kuriem pētījuma sākumā nebija 2.tipa cukura diabēta. Dalībnieki veica muskuļu spēka testu un maksimālo skrejceļa vingrinājumu testu laika period 1981.gada 1.janvāris – 2006.gada 31.decembris. Muskuļu spēks tika mērīts kājās un stieņa spiešanā guļus pozīcijā, tas tika kategorizēts pēc vecuma un dzimuma trīs grupās (zems, vidējs, augsts). 2.tipa cukura diabēts tika diagnosticēts pamatojoties uz glikozes līmeni tukšā dūšā, insulīna terapiju vai ārsta uzstādītu diagnozi.

Vidēji 8,3 novērošanas gadu laikā tika novēroti 229 jauni 2.tipa cukura diabēta saslimšanas gadījumi. Dalībniekiem ar mērenu muskuļu spēku bija par 32 % zemāks 2.tipa cukura diabēta attīstības risks (HR=0,68; 95 % TI [0,49 – 0,94]; p=0,02), salīdzinot ar dalībniekiem ar zemu muskuļu spēku, pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem, tai skaitā, kardiorespiratorajām darbspējām.  Tomēr netika konstatēta statistiski ticama saistība starp lielu muskuļu spēku un 2.tipa cukura diabēta attīstību.

Pētnieki secināja, ka mērens muskuļu spēks ir saistīts ar zemāku 2.tipa cukura diabēta attīstības risku, neatkarīgi no kardiorespiratorajām darbspējām.

 

AVOTS: Wang Y, Lee D, Brellenthin AG, et al. Association of Muscular Strength and Incidence of Type 2 Diabetes. Mayo Clinic Proceedings, 2019.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu