Pacientiem ar migrēnu biežāk novēro arī sausās acs sindromu

Doctus . | 2019. gada 21. marts

Pacientiem ar migrēnu ir par vismaz 20 % lielāka iespējamība, ka būs sausās acs sindroms, nekā pacientiem bez migrēnas galvassāpēm, secināts populācijā balstītā gadījuma kontroles pētījumā.

Iepriekš veiktu pētījumu rezultāti par sausās acs sindroma un migrēnas saistību nav viennozīmīgi. Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistības ciešumu starp sausās acs sindromu un migrēnu.

Šis bija retrospektīvs gadījuma kontroles pētījums, kurā iekļāva 72 969 pacientus, kuri bija vecāki par 18 gadiem un kuri apmeklēja Ziemeļkarolīnas universitātes veselības centru laika periodā 2008.gada 1.maijs – 2018.gada 31.maijs. Pētījuma ekspozīcija bija migrēnas galvassāpju diagnoze. Galvenie iznākumi bija aprēķināta kopējā izredžu attiecība starp sausās acs sindromu un migrēnas galvassāpēm, kā arī stratificēta pēc dzimuma un vecuma grupām.

Pētījuma populācija bija 72 969 pacienti, no tiem 41 764 vīrieši (57,2 %) un 31 205 (42,8 %) sievietes. No šiem pacientiem 5352 (7,3 %) bija migrēnas galvassāpes un 9638 (13,2 %) bija sausās acs sindroms. Iespējamība, ka pacientam ar migrēnu būs sausās acs sindroms bija 1,72 (95 % TI [1,6 – 1,85]), salīdzinot ar pacientiem bez migrēnas.  Pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem, sausās acs sindroma iespējamība pacientiem ar migrēnu bija par 1,42 (95 % TI [1,2 – 1,68]) augstāka nekā pacientiem bez migrēnas.

Pētnieki secina, ka pacientiem ar migrēnu biežāk novēro arī sausās acs sindromu, salīdzinot ar vispārējo populāciju. Šī pētījuma rezultāti neapstiprina kauzālu saikni starp migrēnu un sausas acs sindromu, bet norāda uz to, ka pacientiem ar migrēnu ir augstāks risks, ka būs arī sausās acs sindroms.

  

AVOTS: Ismail OM, Pole ZB, Bierly SL, et al. Association Between Dry Eye Disease and Migraine Headaches in a Large Population-Based Study. JAMA Ophthalmol. Published online March 7, 2019.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu