Metformīna lietošana pasargā no 2.tipa cukura diabēta pat 15 gadus

Doctus . | 2019. gada 24. aprīlis

Metformīna lietošana pasargā no 2.tipa cukura diabēta attīstības pacientus ar augstu risku pat 15 gadus, īpaši tos, kuriem ir augsts sākotnējais glikozes līmenis un sievietes ar gestācijas diabētu.

Pētījuma mērķis bija novērtēt metformīna efektu uz cukura diabēta profilaksi un noteikt pacientu apakšgrupas, kurām ir vislielākie ieguvumi.

Pētījuma sākumā (1996.- 2001.gadā) pieaugušie ar augstu cukura diabēta attīstības risku nejaušināti tika iedalīti divās grupās: placebo (n=1082) vai metformīna 850 mg divas reizes dienā (n=1073). Dalībnieki, kuri lietoja metformīnu, to turpināja darīt arī pēc2002.gada. Cukura diabēta diagnoze tika noteikta ar glikozes slodzes testu vai HbA1c.

Piecpadsmit gadu laikā pēc nejaušināšanas metformīna lietošana samazināja cukura diabēta incidenci, salīdzinot ar placebo (attiecīgi 17 % pret 36 %, balstoties HbA1c rādītājos). Metformīna efekts lielāks tika novērots sievietēm ar gestācijas diabētu anamnēzē (HR=0,59), salīdzinot ar sievietēm bez gestācijas diabēta (HR=0,94). Tāpat lielāks efekts tika novērots arī tiem, kuriem sākotnējais glikozes līmenis bija augstāks.

Pētnieki secināja, ka metformīna lietošana aizkavē cukura diabēta attīstību pat 15 gadus. Vislielākos efektus novēro cilvēkiem ar augstāku sākotnējo glikozes līmeni un sievietēm ar gestācijas cukura diabētu.

AVOTS: Temprosa M, Diabetes Prevention Program Research Group. Long-term Effects of Metformin on Diabetes Prevention: Identification of Subgroups That Benefited Most in the Diabetes Prevention Program and Diabetes Prevention Program Outcomes Study. Diabetes Care 2019 Apr; 42(4): 601-608.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu