Statīnu lietošana pasargā no kardiovaskulāriem notikumiem arī pacientus ar reimatoīdo artrītu

Doctus . | 2019. gada 17. aprīlis

Pacientiem ar reimatoīdo artrītu ir tāda paša līmeņa kardiovaskulārie ieguvumi bez papildus riskiem no statīnu lietošanas, kā citiem indivīdiem, secināts lielā klīniskā pētījumā.

Pacientiem ar reimatoīdo artrītu ir apmēram par 50 % augstāks kardiovaskulāru notikumu, piemēram, infarkta un insulta, risks, salīdzinot ar vispārējo populāciju. Samazinot zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīnu, indivīdus ar augstu risku statīni palīdz pasargāt no kardiovaskulāriem notikumiem, bet līdz šim nebija zināms, vai to lietošana ir droša un efektīva arī pacientiem ar iekaisīgām saslimšanām, piemēram, reimatoīdo artrītu.

Lai novērtētu iespējamos riskus un ieguvumus no statīnu lietošanas pacientiem ar reimatoīdo artrītu, kuriem ir mērens risks, tika veikts daudzcentru, nejaušināta iedalījuma, divkārtnepārredzams pētījums, kurā salīdzināja atorvastatīnu ar placebo. Pētījumā iekļāva 3002 pacientus ar reimatoīdo artrītu, kuri bija vismaz 50 gadus veci un kuriem artrīts bija jau ilgāk kā 10 gadus, dalībniekiem nebija aterosklerozes, cukura diabēta vai miopātijas. Dalībniekus nejaušināti iedalīja divās grupās: atorvastatīna 40 mg un placebo.

Divarpus gadu laikā 1,6 % pacientu atorvastatīna grupā un 2,4 % placebo grupā piedzīvoja kardiovaskulāru nāvi, infarktu, insultu, tranzistori išēmisku lēkmi vai jebkādu artēriju revaskularizāciju. Pēc samērošanas, atorvastatīna grupā bija par 40 % zemāks kardiovaskulāru notikumu risks, salīdzinot ar placebo. Pētījuma noslēgumā pacientiem, kuri lietoja atorvastatīnu bija zemāks ZBL holesterīns, kā arī zemāki C reaktīvā olbaltuma rādītāji, salīdzinot ar pacientiem placebo grupā. Blakusparādības abās grupās bija līdzīgas.  

Pētnieki norāda, ka statīnu lietošana pacientiem ar reimatoīdo artrītu samazina holesterīna līmeni tāpat kā  vispārējā populācijā. Pētījuma rezultāti apstiprina, ka statīnu lietošana ir droša pacientiem ar reimatoīdo artrītu. Pētījuma autori rekomendē pacientiem ar reimatoīdo artrītu izrakstīt statīnus atbilstoši nacionālām vai lokālām vadlīnijām, lai pārvaldītu kardiovaskulāros riskus.  

 

AVOTS:Kitas GD, Nightingale P, Armitage J, et al. Trial of atorvastatin for the primary prevention of cardiovascular events in patients with rheumatoid arthritis ( TRACE RA ): A multicenter, randomized, placebo controlled trial. Arthritis & Rheumatology, 2019.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu