Valriekstu lietošana uzturā var palīdzēt mazināt asinsspiedienu

Doctus . | 2019. gada 2. maijs

Valriekstu lietošana uzturā kombinācijā ar diētu, kurā ir zems piesātināto tauku īpatsvars, var palīdzēt mazināt asinsspiedienu cilvēkiem ar kardiovaskulāro slimību risku, secināts pētījumā.

Nejaušināta iedalījuma, kontrolētā pētījumā pētnieki analizēja efektus, kādi rodas aizstājot piesātinātos taukus ar valriekstiem. Secināja, ka pētījuma dalībniekiem, kuri uzturā lietoja valriekstus kombinācijā ar zemāku piesātināto tauku īpatsvaru uzturā, bija zemāks asinsspiediens.

Pētījumam tika atlasīti 45 dalībnieki ar lieko svaru vai aptaukošanos, vecumā starp 30 un 65 gadiem. Pētījuma sākumā visi dalībnieki divas nedēļas lietoja vienādu uzturu, kurā 12 % no visām uzņemtajām kalorijām sastādīja piesātinātie tauki. Pēc šīm divām nedēļām, dalībnieki nejaušināti tika iedalīti trīs grupās: viena grupa lietoja valriekstus, otra grupa – tādu pašu daudzumu alfa linolēnskābi (ALA) un polinepiesātinātās taukskābes, bet nelietoja valriekstus, trešā grupa – daļēji aizvietoja oleīnskābes uzņemšanu, bet arī nelietoja valriekstus. Visās trīs diētās ar valriekstiem vai augu eļļām uzņēma 5 % piesātināto tauku; visi dalībnieki ievēroja katru no diētām 6 nedēļas, starp diētu periodiem bija pārtraukumi. Pēc katra diētas perioda pētnieki analizēja dalībnieku kardiovaskulāros risku faktorus, tai skaitā centrālo sistolisko un diastolisko asinsspiedienu, brahiālo spiedienu un holesterīna līmeni.

Pētnieki atklāja, ka visām trim diētām bija pozitīvais efekts uz kardiovaskulāriem iznākumiem, tomēr no diētas ar valriekstiem bija lielākie ieguvumi, tai skaitā, zemāks centrālais diastoliskais asinsspiediens.

AVOTS: Tindall AM, Petersen KS, Skulas‐Ray AC, et al. Replacing Saturated Fat With Walnuts or Vegetable Oils Improves Central Blood Pressure and Serum Lipids in Adults at Risk for Cardiovascular Disease: A Randomized Controlled‐Feeding Trial. Journal of the American Heart Association, 2019; 8 (9) 

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu