Elpceļu slimības bērniem varēs diagnosticēt ar lietotni viedtālrunī

Doctus . | 2019. gada 11. jūnijs

Automātika klepus analizēšanas tehnoloģija, kas iestrādāta viedtālruņu lietotnē, varēs palīdzēt diagnosticēt elpceļu slimības bērniem.

Elpceļu slimību diferenciāldiagnostika bērniem ir sarežģīta un nepietiekama. Esošie diagnostiskie algoritmi ir saistīti ar ievērojamiem kļūdu īpatsvariem, kas rezultējas nepareizās diagnozēs un neatbilstošā antibiotiku lietošanā, kā arī nepieņemamā saslimstībā un mirstībā. Nesenie sasniegumi akustiskajā inženierijā un mākslīgajā intelektā sniedz iespējas identificēt elpceļu saslimšanas, balstoties skaņas analīzē, samazinot atkarību no diagnostiskiem izmeklējumiem un klīniskās pieredzes. Pētījumā analizēti rezultāti par diagnostisko precizitāti bērnu elpceļu slimību diagnostikā, izmantojot automatizētu klepus skaņu analizatoru.

Pētījuma laikā tika ierakstītas klepus skaņas tipiskā klīniskā vidē un pirmie pieci klepi tika izmatoti analīzē. Analīzi veica izmantojot klepus datus un piecus simptomus, par kuriem ziņoja paši pacienti/ vecāki. Salīdzinājums tika veikts starp automātisku klepus analīzes diagnozi un ārstu konsīlija uzliktu diagnozi.

Kopumā pētījumā iekļāva 585 bērnus (no 29 dienās līdz 12 gadiem). Pozitīvā un negatīvā procentuālā vērtība starp automātisko analizatoru un klīnisko referenci bija sekojoša: astmai (97; 91 %); pneimonijai (87; 85 %); apakšējo elpceļu slimībai (83; 82%); laringītam (85; 82 %) un bronhiolītam (84; 81 %).

Pētnieki secināja, ka šai tehnoloģijai var būt liela diagnostiskā nozīme elpceļu saslimšanu diagnosticēšanā bērniem.

 

AVOTS: Porter P, Abeyratne U, Swarnkar V, et al. A prospective multicentre study testing the diagnostic accuracy of an automated cough sound centred analytic system for the identification of common respiratory disorders in children. Respiratory Research, 2019; 20 (1)

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu