Mātes svars pirms grūtniecības ietekmē zīdaiņa augšanas reakciju uz mātes pienu

Doctus . | 2019. gada 18. jūnijs

Pirmajā šāda veida pētījumā atklāts, ja sievietei pirms grūtniecības ir liekais svars vai aptaukošanās, tas izraisa izmaiņas mātes pienā, kas savukārt ietekmē zīdaiņa augšanu.  

Pētījumā pierādīja, ka krūts piena sastāvs var atšķirties atkarībā no mātes svara grūtniecības iestāšanās laikā un tas var vēlāk ietekmēt zīdaiņa augšanu un attīstību.  

ASV un citur pasaulē arvien pieaug bērnu skaits ar aptaukošanos. Lai gan daudzos pētījumos ir apstiprināts, ka krūts barošanai ir aizsargājošs efekts pret aptaukošanos vēlākos gados, tomēr līdz šim nebija īsti zināmi iemesli, kādēļ tas tā ir.

Krūts piensā ir iekaisuma olbaltumvielas, piemēram, audzēja nekrozes faktors alfa (TNF-α) un interleikīns seši (IL-6), kā arī hormoni, piemēram, insulīns un leptīns, un pretiekaisuma polinepiesātinātās taukskābes, piemēram, omega-3 (DHA) un omega-6 (EPA). Ja un kā to mijiedarbība var ietekmēt zīdaiņu augšanu, nav zināms.

Pētnieku grupa nolēma atklāt saistību starp šiem savienojumiem asinīs un mātes pienā agrīnā pēcdzemdību periodā sievietes ar normālu ĶMI un ar lieko svaru / aptaukošanos pirms grūtniecības, lai noteiktu, vai šīs sastāvdaļas korelē ar zīdaiņu augšanu vecumā no 4 līdz 8 nedēļām.

33 sieviešu grupā tika salīdzināts polinepiesātināto taukskābju, iekaisuma marķieru un hormonu daudzums ar zīdaiņa svaru, augumu, glavas apkārtmēru un ķermeņa tauku daudzumu 4 – 8 nedēļas pēc dzemdībām. Pētnieki atklāja, ka mātes piena iekaisuma marķieru īpašības ir saistītas ar zīdaiņu augšanu neatkarīgi no mātes svara pirms grūtniecības. Tomēr zīdaiņiem, kas dzimuši mātēm ar lieko svaru vai aptaukošanos bija sliktāki augšanas rādītāji.

Zīdaiņiem, kuri dzimuši mātēm ar neveselīgu svaru var būt metaboliski ieprogrammēts, ka tiem ir mazāk labvēlīga augšanas reakcija uz mātes pienu. Pētnieki norāda, ka šie rezultāti jāņem vērā, plānojot grūtniecību, liekais svars un aptaukošanās var būt riska faktors nelabvēlīgiem augšanas rezultātiem zīdaiņiem.

AVOTS: Henry Nuss, Abby Altazan, Jovanny Zabaleta, Melinda Sothern, Leanne Redman. Maternal pre-pregnancy weight status modifies the influence of PUFAs and inflammatory biomarkers in breastmilk on infant growth. PLOS ONE, 2019; 14 (5): e0217085

 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu