Agrīna pubertāte un migrēnas risks

Doctus . | 2019. gada 16. jūlijs

Pusaudzēm, kurām agrīni iestājas pubertāte, ir lielāka iespējamība, ka būs arī migrēna, secināts pētījumā.

Apmēram 10 % skolnieku cieš no migrēnas, pusaudžu vecumā migrēnas incidence strauji pieaug meitenēm. 17 gadu vecumā migrēna ir 8 % zēnu un 23 % meiteņu.

Pētījumā iekļāva 761 meiteni vecumā no 8 līdz 20 gadiem, pētījums ilga vairāk kā 10 gadus. Meitenes iekļāva pētījumā, kad viņām bija 8 – 10 gadi, visu pētījuma laiku reizi pusgadā vai gadā bija viens apmeklējums. Pētnieki piefiksēja pubertātes sākuma simptomus. Meitenes atbildēja uz galvassāpju jautājumiem, lai noskaidrotu, kuras cieš no migrēnas. Vidējais vecums, kad tika aizpildīta galvassāpju anketa bija 16 gadi.

No visām aptaujātajām meitenēm 85 jeb 11 % diagnosticēja migrēnu, 53 jeb 7 % iespējamu migrēnu un 623 jeb 82 % meiteņu nebija migrēna.

Pētnieki atklāja, ka meitenēm, kurām bija migrēna agrīnāk bija sākusies pubertāte, nekā meitenēm bez migrēnas. Meitenēm ar migrēnu krūšu attīstība bija sākusies vidēju četrus mēnešus ātrāk un menstruācijas piecus mēnešus agrāk nekā meitenēm bez migrēnas.

Meitenēm, kurām pubertāte sākās ātrāk bija par 25 % lielāka iespējamība, ka attīstīsies arī migrēna.

Vai ir iespējams, kaut ko darīt, lai aizkavētu pubertātes sākšanos? Pētījumos pieradīts, ka aptaukošanās bērnībā ir saistīta ar agrīnu pubertāti. Tā ka viens no ieteikumiem ir nepieļaut bērnu aptaukošanos. Tālāki pētījumi ir nepieciešami, lai noskaidrotu, vai svara samazināšana un pubertātes aizkavēšana, samazina arī migrēnas attīstības risku.

 

AVOTS:  University of Cincinnati. Early puberty in girls may be 'big bang theory' for migraine. ScienceDaily, 11 July 2019. 

Uz augšu ↑