Osteoartrīts saistīts ar augstāku kardiovaskulārās mirstības risku

Doctus . | 2019. gada 23. jūlijs

Kardiovaskulārās mirstības risks pieaug līdz ar ceļa un gūžas osteoartrīta ilgumu, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Osteoarthritis and Cartilage.

Pētījuma mērķis bija aprēķināt cēloņspecifisko mirstību pacientiem ar osteoartrītu un salīdzināt to ar vispārējo populāciju.

Pētījumam 2003. gadā tika identificēti visi Zviedrijas dienviddaļas iedzīvotāji vecumā no 45 līdz 84 gadiem. No visiem šiem cilvēkiem tika atlasīti tie, kuriem ir diagnosticēts perifēro locītavu osteoartrīts laika periodā 1998. – 2003.gads. Visus dalībniekus novēroja no 2004. gada līdz izbraukšanai no šī reģiona, nāvei vai 2014.gada beigām. Visi nāves cēloņi tika klasificēti grupās pēc nāves cēloņa: kardiovaskulārs un audzēji, cukura diabēts, infekcijas, demence, gremošanas sistēmas slimības vai citi cēloņi. Aprēķiniem tika izmantots Koks proporcionālo draudu modelis.

No 469 177 rezidentiem tika identificēts 15 901 pacients (vidējais vecums 67 gadi (SD 10), 41 % vīrieši) ar ārsta diagnosticētu ceļa osteoartrītu, 93 47 ar gūžas, 4004 ar rokas un 5447 ar citu perifēro locītavu osteoartrītu. Atklāja, ka pacientiem ar osteoartrītu nav augstāki mirstības rādītāji no pētītajiem nāves cēloņiem, draudu attiecība ir tuva 1, līdzīgi vīriešiem un sievietēm. Tomēr ceļa un gūžas osteoartrītam un kardiovaskulārai nāvei draudu attiecība nebija proporcionāla  un pieauga attiecīgi līdz 1,19 (95 % TI [1,10 – 1,28]) un 1,13 (95 % TI [1,03 – 1,24]) 9 – 11 novērošanas gadu laikā, lielākoties pārmērīgas mirstības hroniskas išēmiskas sirds slimības un sirds mazspējas dēļ.

Pārmērīgas kardiovaskulārās mirstības risks pieaug līdz ar ceļa un gūžas osteoartrīta ilgumu. Lielākoties nāves saistītas ar hronisku išēmisku sirds slimību un sirds mazspēju. Pētījuma rezultāti norāda uz nepieciešamību veikt izmaiņas osteoartrīta ārstēšanas vadlīnijās, lielāku vērību pievēršot kustīguma veicināšanai un fizisko aktivitāšu līmeņa uzturēšanai vai paaugstināšanai.

 

AVOTS: Turkiewicz A, Kiadaliri AA, Englund M. Cause-specific mortality in osteoarthritis of peripheral joints. Osteoarthritis and Cartilage, June 2019,Volume 27, Issue 6, Pages 848–854.

Uz augšu ↑
 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu