Urīnceļu un citas infekcijas var veicināt insulta attīstību

Doctus . | 2019. gada 1. jūlijs

Vairākas infekciju slimības ir identificētas kā iespējamie insulta palaidējmehānismi, viss ciešākā saistība tika novērota starp urīnceļu infekciju un išēmisku insultu.

Pētījuma mērķis bija pārbaudīt saistību starp infekcijām  dažādās orgānu sistēmās dažādos laika periodos pirms akūta išēmiska, hemorāģiska insulta un subarahnoīdas hemorāģijas.

No Ņujorkas stacionāros bijušu pacientu datu bāzes tika iegūta informācija par hospitalizācijām insulta gadījumiem, kā arī par iepriekš bijušām infekciju slimībām (ādas, urīnceļu, abdominālām, elpošanas ceļu infekcijām un septicēmiju). Izmantojot loģistiskās regresijas metodi tika rēķinātas izredžu attiecības saistībām starp katru infekciju veidu un insultu.

Katrs no infekciju veidiem bija saistīts ar paaugstinātu akūta išēmiska insulta risku. Ciešākā saistība bija starp urīnceļu infekcijām un išēmisku insultu (OR=5,32; 95 % TI [3,69 – 7,68]) 7 dienu periodā. Saistība starp urīnceļu infekciju un hemorāģisku insultu bija mazāk cieša, bet arī statistiski ticama (OR=1,8; 95 % TI [1,04 – 3,11] 14 dienu periodā un OR=1,54; 95 % TI [1,23 – 1,94] 120 dienu periodā). Tikai elpceļu infekcijām bija saistība ar subarahnoīdu hemorāģiju (OR=3,67; 95 % TI [1,49 – 9,04] 14 dienu periodā un OR=1,95; 95 % TI [1,44 – 2,64] 120 dienu periodā).  

Pētnieki secina, ka visas pētītās infekciju slimības ir saistītas ar paaugstinātu akūta išēmiska insulta risku, visciešākā šī saistība ir starp urīnceļu infekciju un išēmisku insultu.

 

AVOTS: Sebastian S, Stein LK, Dhamoon MS. Infection as a Stroke Trigger. Stroke, 2019

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu