Zinātnieki atklājuši, ka ar urīna testu varēs diagnosticēt kairinātas zarnas sindromu

Doctus . | 2019. gada 9. jūlijs

Pētnieki atklājuši jaunu biomarķieri urīnā lairinātas zarnas sindromam (KZS), kas varētu rezultēties labākā ārstēšanā un samazināt dārgās un invazīvās kolonoskopijas izmantošanu diagnozes precizēšanai.

Maz ir zināms par KZS cēloņiem, tā ir hroniska kuņģa un zarnu trakta slimība, no kā cieš tūkstošiem cilvēku un kuras diagnostika ir komplicēta, pacientiem ir plaša spektra simptomi un ārstēšanas iespējas ir ierobežotas. KZS diagnostiskais process ir garš un sarežģīts, jo ir jāizslēdz citas iespējamās saslimšanas. Pētnieki meklē arvien jaunus un labākus veidus, kā diagnosticēt KZS, kas ļautu izvairīties no invazīvās kolonoskopijas izmantošanas.

Pētnieki analizēja urīna paraugus pacientus ar KZS kohortā un kontroles grupā ar veseliem pieaugušajiem. Atklāja, ka pacientiem ar KZS ir paaugstināti atšķirīgi metabolīti urīnā. Vairāki metabolīti bija saistīti ar kolagēna noārdīšanos, pētnieki min, ka tie ir nākuši no zarnām, kas varētu liecināt par resnās zarnas pazeminātu elastīgumu, kas ietekmē tās normālo darbību.

Pētnieki tic, ka šis atklājums ļaus izveidot rutīnas ārstēšanas monitoringu pacientiem ar KZS, kā arī to varēs izmantot diētas un/ vai medikamentozās terapijas efektivitātes izvērtēšanai.

Šobrīd tiek turpināts darbs pie jauna urīna biomarķiera izstrādes, kas ļautu atdiferencēt Krona slimību no čūlainā kolīta bērniem.

 

AVOTS: Yamamoto M, Pinto-Sanchez MI, Bercik P, Britz-McKibbin P. Metabolomics reveals elevated urinary excretion of collagen degradation and epithelial cell turnover products in irritable bowel syndrome patients. Metabolomics, 2019; 15 (6)

Uz augšu ↑
 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu